Jak postępować w przypadku wykrycia powiększonych węzłów chłonnych?

Co robic miesiąc temu przypadkowo wykrylem guzek z lewej strony szyi, nie wzbudzilo to moich większych obaw gdyż bylem po anginie. Po jakims tygodniu kolo obojczyka wymacalem kolejny powiększony węzeł z tej samej strony. Później pod językiem z prawej strony twarda stalą kuleczke, z lewej nie mam. A ostatnio juz chyba z rutyny w wyszukiwaniu chorob w okolicy prawego migdalu wyczulem kolejny guzek i jest on przesuwalny do tego stopnia ze czasem wyskakuje mi na tą kość z boku policzka na dole

Witam,

Warto udać się do lekarza i wykonać usg węzłów chłonnych - sprawny ultrasonografista powie Panu, czy są to węzły odczynowe, czy innego typu, które mogą wymagać biopsji. Wcześniej koniecznie proszę wykonać morfologię krwi z rozmazem i oznaczyć CRP. Warto również wykonać rtg klatki piersiowej. Z wynikami proszę udać się do swojego lekarza, aby po dokładnym zbadaniu Pana i interpretacji wyników mógł postawić ostateczną diagnozę. Bardzo istotne są elementy wywiadu, więc proszę przygotować się na serię pytań. Nie wykluczone,że przyczyną powiększonych węzłów chłonnych jest po prostu jakaś infekcja, ale trzeba to na pewno dokładnie sprawdzić.

Pozdrawiam

MD