Jak postępować w sytuacji zapomnianej tabletki antykoncepcyjnej?

Dzień dobry! Mam pytanie. Zapomniałam pigułki w pierwszym tygodniu. Stosuję antykoncepcję od około 6 miesięcy. I mój problem wygląda następująco: 23 czerwca zapomniałam tabletki (to była 6 tabletka), zwykle biorę je o 22 (odbył się stosunek w prezerwatywie, dodatkowo więc o tę sytuację jestem spokojna, ponieważ z prezerwatywą się nic nie stało). 24 czerwca wzięłam 6. zapomnianą tabletkę około 9:30/10:30, lecz 7 tabletki o godzinie 22 nie wzięłam, ponieważ po kontakcie esemesowym z ginekolożką kazała tabletkę wyrzucić (nie wiem dlaczego) i kolejną tabletkę wzięłam na następny dzień, tak jak niżej napisałam: 25 czerwca wzięłam tabletkę o 8:30; 26 czerwca wzięłam tabletkę o 8:30; 27 czerwca wzięłam tabletkę o 8.30 i pękła prezerwatywa z całą jej zwartością i od 27 czerwca do dzisiaj biorę tabletki równo o 8:30 od tamtej sytuacji z tą prezerwatywą. Nie odbyłam stosunku aż do dzisiaj. 1. Na ulotce miałam napisane, że jeśli zapomnę tabletki mam ją przyjąć jak najszybciej. W przeciągu 12 godzin i tego samego dnia wziąć kolejną o zwykłej porze, a tej 2 tabletki nie wzięłam, ponieważ ginekolog kazała ją wyrzucić. 2. Jakie jest ryzyko? Bardzo proszę o informacje. Tym bardziej, że stosunek odbył się wtedy kiedy już 3 dni brałam regularnie tabletki od momentu tej zapomnianej.

Lek. Marta Hat

Witam! Istnieje ryzyko ciąży, ponieważ tabletki nie były przyjmowane zgodnie ze schematem zalecanym. W przypadku idealnego stosowania tabletek wskaźnik Pearla (wskaźnik określający skuteczność antykoncepcji, mówi o ilość kobiet na 100, które zaszły w ciążę stosując daną metodę antykoncepcji przez rok) wynosi 0,1; przypadku niedokładnego stosowania się do zalecań 5. W stosowaniu antykoncepcji doustnej bardzo ważna jest systematyczność - tabletka powinna być zażywana codziennie o tej samej porze - nawet niewielkie przesunięcia mogą wpływać na jej skuteczność. Mówi się, że skuteczność tabletek jest zachowana po 7-dniowym prawidłowym zażywaniu leku, w Pani przypadku trzy dni - to zbyt krótki okres, aby mieć gwarancję, że tabletki zadziałały. W przypadku pominięcia tabletki z pierwszego tygodnia ryzyko jest duże, jeżeli opóźnienie zażycia tabletki było dłuższe niż 12 godzin. W razie wątpliwości należy odstawić tabletki i wykonać test ciążowy - powinien być miarodajny w terminie spodziewanej miesiączki. Pozdrawiam serdecznie!