Jak postępować z lekami?

Witam! Mam 17,5 lat, z powodu przewlekłej depresji ponad rok temu zgłosiłem się do psychiatry. Po pierwszej nieudanej próbie z lekiem - moklobemidem, lekarz przepisał mi paroksetynę. Wydaje się, że wtedy wyzdrowiałem. Niestety, zbyt szybko odstawiłem lek i jakieś 1,5 miesiąca temu doszło do nawrotu mojej apatycznej depresji. Z powrotem wróciliśmy do paroksetyny. Tak więc zażywam ją już 4 tydzień. Niestety, kłopot w tym, że nie czuję żadnej poprawy mojego stanu. Martwi mnie to, ponieważ podobno po przerwie w stosowaniu leku, lek może przestać być skuteczny. Co wtedy??? Czy należy zmienić lek na inny? Czy ten inny będzie skuteczny? Mam też drugie pytanie. Jeżeli lekarstwo należy przyjmować "razem z posiłkiem", znaczy to że przed rozpoczęciem jedzenia, między kęsami, czy tuż po? Jakie ma to znaczenie? Jak stosować paroksetynę, aby najlepiej się wchłaniała? Czy kiedy zażyję ją na czczo albo po jedzeniu będzie, to miało jakieś znaczenie? A może będzie skuteczniejsze? Przepraszam za bezsensowność tych pytań, prawdopodobnie są to zmartwienia mojej "chorej duszy", ale bardzo mi Państwo pomogą i uspokoją odpowiedzią na nie. Z góry dziękuję, Krzysztof

Witam serdecznie,

Stosowanie leku powinno być zgodne z zaleceniami producenta podanymi w ulotce. W przypadku paroksetyny zaleca się spożywanie tabletek w trakcie posiłku, bez rozgryzania.
Pokarm nie ma wpływu na wchłanianie i farmakokinetykę paroksetyny. Zalecenie przyjmowania wraz z posiłkiem ma na celu unikanie podrażnienia przewodu pokarmowego. Lek należy przyjmować o stałej porze dnia.

Skuteczność leku zależy od wyboru odpowiedniego preparatu (np. część leków przeciwdepresyjnych działa dodatkowo uspokajająco, przeciwlękowo, zaś część - pobudzająco) oraz od jego dawki.

Na początku leczenia często stosuje się niższe dawki, aby uniknąć objawów ubocznych. Skuteczność leku ocenia się po ok. 3-4 tygodniach stosowania w dawce terapeutycznej. W celu wyjaśnienia wątpliwości i ewentualnego skorygowania dawki proszę skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie. Przerwa  nie powinna mieć znaczenia dla skuteczności leku. W praktyce najczęściej wraca się do leku, który pomógł w trakcie poprzedniego leczenia.

Z pozdrowieniami