Jak postępować z mężem chorym na depresję?

Mój mąż ma 38 lat. Pierwszy raz zgłosił się do psychiatry 4,5 roku temu, kiedy stracił pracę. Brał leki przeciwdepresyjne regularnie i regularnie chodził do lekarza psychiatry. Ma lęki przed podjęciem nowej pracy, ma drżenie całego ciała, był apatyczny, spał, miał myśli samobójcze. W ciągu tych 4 lat dwa razy tracił pracę i za każdym razem, gdy miał podjąć następną, objawy się nasilały. W czasie gdy pracował, nie musiał przyjmować leków, tak postanowił lekarz, i czuł się dobrze.

Teraz właśnie skończyło mu się zwolnienie lekarskie. Powinien podjąć pracę, ale nadal po ponad pół roku brania leków czasami źle się czuje, szczególnie na myśl o podjęciu pracy. Jednak wiem, że nadchodzi ten ciężki okres. Jak mu pomóc, jak z nim postępować? Staram się go wspierać, ale chyba nie zawsze mi się to udaje. Jak pomóc sobie, jestem tym zmęczona, boję się każdego nawrotu jego choroby. Nie wiem, jak długo ja to wytrzymam?

ponad rok temu

Szanowna Pani

Myślę, ża najkorzystniejsze dla męża byłoby skorzystanie z pomocy psychoterapeuty. Oddziaływania psychologiczne pozwalają dotrzeć tam, gdzie nie docierają leki, pokonać dręczące lęki i obawy. Proszę zapytać lekarza psychiatrę, który zajmuje się Pani mężem, czy i gdzie w Państwa okolicy można bezpłatnie skorzystać z pomocy psychologa. Tak naprawdę tego typu spotkania przydałyby się również Pani, ze wzgledu na długotrwałe obciążenie chorobą męża. Jeśli nie regularna psychoterapia, to może czas poszukać grupy wsparcia dla chorych z depresją i ich rodzin. Proszę poszukać w internecie informacji, czy w pobliżu Państwa miejsca zamieszkania można skorzystać z tej formy pomocy.

Pozdrawiam serdecznie