Jak postępować z osobą, która nie ma cukrzycy, ale ma nagłe spadki cukru?

Dzień dobry. Mam pytanie, czy osoba, u której nie stwierdzono cukrzycy (uczeń gimnazjum) może mieć nagłe spadki cukru prawie do utraty przytomności i czy takiej osobie można w takiej sytuacji wstrzyknąć glukagon w strzykawce? Czy nie jest on dla niej szkodliwy? Monika

Lek. Sebastian Kuliński

Witam,

jest bardzo wiele przyczyn nagłych spadków poziomów glukozy we krwi. Wykluczenie cukrzycy powinno stanowić dopiero początek diagnostyki napadów hipoglikemii. W Pani przypadku wskazana byłaby konsultacja u lekarza endokrynologa i po konsultacji z nim wybrać odpowiedni sposób leczenia spadku poziomu glukozy.

W razie spadku poziomu glukozy można stosować glukagon. Jest to hormon, który mobilizuje glukozę zmagazynowaną w wątrobie i zwiększa jej poziom we krwi. Jest on stosowany głównie u osób, które w przebiegu hipoglikemii straciły przytomność. U osób przytomnych zaleca się podanie 10-20 g glukozy (można kupić w różnych postaciach) lub słodkiego napoju.

Ważne jest, aby ktoś z otoczenia chorego w szkole wiedział o chorobie i był poinformowany, co powinien w takiej sytuacji zrobić.