Jak powiedzieć mężczyźnie, że nie jestem zainteresowana randkami z nim?

Przytulałam się z kolega na ostat. 3 spotkaniach.Pozwolilam na to bo brakuje mi bliskosci, ale wiem,że nie jest w moim typie,aby probowac tworzyć zwiazek,a "wolny zwiazek" z mojej strony nie wchodzi w grę.Mam 23 lata i nigdy nie bylam z chłopakiem,bo odrzucalam kazde wczesniejsze zaloty- bałam się tego, że gdy ktos mnie pozna odrzuci mnie, a zwykle stosunki kolezenskie wystarczaly mi.Teraz chce juz poznać się z kims bardziej.Jak powiedziec koledze(dosalam kwiaty poczta)ze nic z tego nie bedzie?

Jadwiga Broniś Psycholog, Kielce

Witam. No właśnie tak jak Pani napisała , że traktuje go Pani jak kolegę , a nie jak chłopaka,czy narzeczonego.Rozumiem,że boi się Pani odrzucenia- ale " kocha się nie dla zalet ,ale mimo wad" - ktoś ładnie to ujął. Aby wybrać partnera -potrzeba trochę czasu- na poznanie, na zorientowanie się czy w ogóle ten ktoś mi pasuje. Kolegów ma się zazwyczaj wielu, przyjaciół trochę i z tego grona wybiera się partnera.Możliwe,że Pani jest na etapie rozpoznawania własnych potrzeb i preferencji- w końcu Pani trafi na swoja połowę. W każdej znajomości najlepiej mówić wprost, bez kombinowania , chociaż to nie zawsze jest proste czy miłe. Jadwiga Broniś- psycholog

Z jednej strony zachęcam do porozmawiania z kolegą i szczerości (choć także uważności na zranienie). Zrealizowała Pani jakąś swoją potrzebę, jednak partner chciałby prawdopodobnie kontynuować relację. Jeśli Pani tego nie chce, warto mu powiedzieć o tym, zanim zaangażuje się bardziej. Warto pamiętać że- tak jak w medycynie- rany cięte goją się szybciej niż rany szarpane. Zostaje także po nich mniejsza blizna.
Panią- z drugiej strony- zachęcam do konsultacji psychologicznej i przyjrzenia się i przepracowania swojego lęku i braku zaufania w relacji. Tak, by w przyszłości wchodzić w satysfakcjonujące relacje, bez lęku i nadmiernego dystansu.

Witam

Trzeba to powiedzieć szczerze i im szybciej tym lepiej. Zawsze w takiej sytuacji tej drugiej osobie będzie przykro, a Pani będzie musiała się z tym zmierzyć. Jednak odsuwanie tej rozmowy sprawi, że będzie się Pani czuła coraz gorzej w niezręcznej dla siebie sytuacji, a partner będzie czuł, że coś jest nie w porządku, ale nie będzie wiedział co jest tego przyczyną.
pozdrawiam Ludmiła Kulikowska Kubiak