Jak powiedzieć rodzicom, że mam problem?

Już raz zadałam tu pytanie, czy mogę mieć depresję, ale pisałam to, gdy rodzice byli w pracy. Potrzebuję pomocy z waszej strony, ponieważ mam tyle problemów, że nie wiem od czego mam zacząć!

1. Jak mam powiedzieć rodzicom, żeby zawieźli mnie do poradni zdrowia psychicznego? Moja koleżanka doradza mi, że mam napisać list lub tak zwyczajnie powiedzieć prosto z mostu. Nie wiem jak, i się boję to powiedzieć.

2. Sprawa dotyczy moich relacji z klasą. Moi koledzy dokuczają mi od 4 klasy. Śpiewają o mnie głupie piosenki, mam opinie dziwadła klasowego. Byłam w tej sprawie u pani pedagog, ale wizyta u niej tylko pogorszyła moje relacje z klasą. Pomocy, wasza Basia

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Rodzice są dla swoich dzieci najważniejszymi i najbliższymi osobami, chronią je przed niebezpieczeństwami, uczą jak żyć i pomagają się rozwijać. Myślę, że najlepiej byłoby porozmawiać z rodzicami otwarcie o Pani problemie. Wyjaśnić im, co Pani czuje i czego potrzebuje. Z drugiej strony należy także zrozumieć ich reakcję, którą może być zaskoczenie. Sądzę, że gdy poznają sytuację, bez problemu pomogą Pani, zawiozą do przychodni i będą wspierać.

Rodzice nie zawsze zdają sobie sprawę, co dzieje się z ich dziećmi. Warto też opowiedzieć im o sytuacji w szkole. Oni także mogą w tej sprawie zainterweniować. Rówieśnicy w szkole często nie rozumieją i przez to nie akceptują osób, które w jakikolwiek sposób odróżniają się od tłumu. Myślę, że lekcja edukacyjna, na której poznaliby też Pani punk widzenia mogłaby pomóc im zrozumieć i zaakceptować Panią.

Podczas wizyty w poradni może Pani zapytać lekarza lub też udać się do wychowawcy. Rodzice powinni również przyłączyć się do tego działania i wspomóc Panią podczas tego trudnego czasu. Jednak, tak jak już wspominałam, najważniejsze jest, aby wszystko im wyjaśnić i pozwolić im znaleźć się w tej sytuacji. A także otwarcie prosić o pomoc zawsze wtedy, kiedy jest ona potrzebna.

Pozdrawiam