Jak powiedzieć znajomym o głuchocie?

Jestem głuchy na prawe ucho, nie wiem jak oznajmić kolegą z grupy.

Dzień dobry!

A czy jest to zauważalne i dokuczliwe dla tych znajomych albo dla Pana?

Jeśli tak, można powiedzieć to podczas takiej właśnie sytuacji. Np. "Czy mógłbyś zbliżyć się do mnie i powtórzyć to, co powiedziałeś? Nie dosłyszałem, bo nie słyszę na jedno ucho".
Jeśli nie, można nie mówić wcale albo powiedzieć przy okazji, kiedy temat sam wywiąże się w rozmowie, skojarzy się Panu z czymś lub kiedy sam Pan poczuje, że jest to dobry moment na to wyznanie.

Czy obawia się Pan, że znajomi mogliby źle zareagować na taką informację? Dlaczego?
Każdy człowiek ma kilka "małych tajemnic", kompleksów, trudności, słabości czy przebytych chorób. Zazwyczaj największym problemem jest samoakceptacja, pogodzenie się samemu ze swoim stanem. Inni ludzie często reagują za to na takie informacje bardzo dobrze, nie jest to dla nich większym problemem.

Pozdrawiam!

Szanowny Panie,

myślę, że odpowiedź może nasunąć pytanie W JAKIM CELU chce to Pan zrobić? Bo jeśli przykładowo dochodzi do nieporozumień , bo nie dosłyszał Pan tego, co mówili koledzy i chce tego uniknąć w przyszłości, można powiedzieć przykładowo: "Nie jest tak, że Cię nie słucham, ale nie słyszę na prawe ucho, musisz mówić do mnie głośniej".

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak, www.ctzo.org