Jak powinien być leczony stan przedcukrzycowy?

Dzień dobry, mój ojciec ma zdiagnozowany stan przedcukrzycowy na podstawie wyników z krzywej cukrowej. Zalecenia od lekarza to dieta, aktywność fizyczna i tabletki na noc. Ma mierzyć poziom cukru we krwi glukometrem. Niestety diagnoza go nie przejęła. Nie stosuje się do diety, wręcz przeciwnie je dalej bardzo tłusto i niezdrowo. Większość spożywanych produktów powinna nie być spożywana lub ograniczona przy obecnych wynikach. Aktywności fizycznej nie prowadzi żadnej, jest raczej siedzący tryb życia, cukrów nie mierzy. Jedyne co to zażywa lek na noc. Bardzo proszę o informację czy takie podejście szybko może doprowadzić do cukrzycy oraz ewentualnych powikłań. Dziękuję.

Lek. Paweł Szadkowski

Niestety tak, takie podejście może szybko przekształcić stan przedcukrzycowy w cukrzycę i rozwinąć powikłania cukrzycy. Oczywiście tata jest osobą dorosłą i sam podejmuje za siebie decyzje, więc może się Pani tylko starać, aby lepiej się odżywiał i chodził na spacery itp. Nie podała Pani jaką tabletkę na noc tata otrzymał, ale dobrze, że choć w tym stosuje się do zaleceń lekarza.