Jak powinien przebiegać okres po "pierwszym razie"?

Lat mam 16 i nie dawno zaczęłam współżyć ze swoim o rok starszym chłopakiem. Kochaliśmy się po ostatnim okresie 3 razy, w tym był pierwszy raz. Zabezpieczaliśmy się za każdym razem. Półtora tygodnia przed nadchodzącym okresem ograniczyliśmy jakiekolwiek zbliżenia.

Powinnam dostać miesiączkę 14 lipca i dostałam ją o dziwo bardzo regularnie. Zazwyczaj spóźniała się dzień lub dwa, przy dużym stresie nawet do tygodnia. Ale moja miesiączka jest inna niż poprzednie. Przez pierwsze trzy dni miałam zawsze obfite krwawienie, a teraz jest to bardziej śluz z, jak na mnie, niewielką ilością krwi. Dziś jest drugi dzień i krwi jest coraz więcej, ale nie boli mnie podbrzusze jak zawsze, ani nie mdli mnie, nie mam też obolałych piersi. Czy coś jest nie tak? Czy po prostu pierwszy stosunek złagodził moje miesiączki?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Pierwszy stosunek, o ile nie zakończył się zapłodnieniem, nie powinien mieć wpływu na przebieg cyklu. Rozpoczęcie życia płciowego mogło natomiast wiązać się z silnymi emocjami, które mogły wpłynać na przebieg cyklu.  Miesiączki nie muszą mieć jednakowego przebiegu. To, że odznaczają się różnym stopniem bolesności, nie oznacza, że doszło do niepokojących zmian hormonalnych. Również długość cyklu wahająca się w granicach dwóch-trzech dni nie powinna być powodem do niepokoju.

Pozdrawiam serdecznie!