Jak powinien wyglądać jadłospis trzylatka?

Trzyletni syn od urodzenia pił mniej mleka niz jego rówieśnicy,potem zjadał obiadki ze słoików,od roku nie chcę niczego próbować.jego menu w ciągu dnia to: jogurt pitny plus osobno płatki śniadaniowe,kanapka mleczna,mus owocowy,na obiad zjada na zmianę sam makaron,naleśnika lub frytki.kolacja to sucha bułka i ser żółty.w między czasie pije wodę,herbatkę lub sok ale tylko pije go po obiedzie. nie chce mięsa ani wędlin.pytalam lekarza,kazał mi go głodzić.waga w normie.co robić?czy to menu starczy?

Witam

Pani menu dla latka jest bardzo źle zbilansowane Same produkty co mają cukier to: jogurt [itny, płatki śniadaniowe, kanapka mleczna, musy owosowe, soki lub węglowodany prosty makaron, naleśnik, bułka i ser który za zdrowy nie jest.
Dziecko jest prawdopodobnie jest uzależnione od cukru dlatego nie chce jeść. Lekarz ma rację aby przegłodzić dziecko w formie.... podajemy zdrowy obiad... jeśli nie je czekamy 3 godziny do kolejnego posiłku... podajemy zdrową kolację,,, jak nie zje... czekamy ... nic na siłę. Nie można wciskać ani zmuszać ale dziecko ma się poczuć głodne i zacznie jeść. Jeśli ma wagę zdrową to na pewno nic się nie stanie jak 2 posiłków nie zje. Ni dajemy nic w zamian. Szczegółowe informacje i jadłospis otrzyma Pani u dietetyka zajmującego się dziećmi.

Magdalena Maciejewska
dietetyk Bydgoszcz
http://www.maciejewska.eu

Dzień dobry,

samo głodzenie nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem ( lub jest to rozwiązanie nie na ten etap).
Dziecko często wykazują dużą niechęć do nowych produktów, a jak wiadomo dieta powinna być maksymalnie urozmaicona.

Warto zabierać dziecko na wspólne zakupy, opowiadać dziecku co będzie jutro na obiad, a co dzisiaj, czym się te produkty różnią, a także jak one wyglądają ( to bardzo ważne - dzieci to wzrokowce - im częściej widzą produkt - tym bardziej się z nim oswajają a w efekcie jest szansa, że za nawet chociażby 20 razem zjedzą go. est to powolna praca, która wymaga sporej ilości cierpliwości ale warto sprawdzić czy zadziała.

Często także u dzieci sprawdzają się kolorowe talerzyki, sztućce przeznaczone dla dzieci.

Jednakże bardzo ważna jest odpowiednia atmosfera przy stole ( stałe pory posiłków, bez włączonej telewizji itp, a także posiłek spożywany możliwie ze wszystkimi domownikami).

Jeżeli te metody nie zadziałają to może się Pani zgłosić do dietetyka lub skorzystać z porady lekarza.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

Nie można się poddawać i ciągle proponować zdrowe posiłki. Być wytrwałym. Nie podawać dziecku słodyczy i innych niezdrowych przekąsek, gdyż wtedy na pewno nie będzie jadło obiadów. Rodzie również powinni zmienić przyzwyczajenia. Dziecko powinno widzieć, że to samo jedzą rodzice, więc jest to dobre. Proszę pamiętać nic na siłę, bo się dziecko zniechęci.

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na konsultacje,
Paulina Roziewska
proziewska@gmail.com, 515 090 252
http://dietetyka-medyczna.pl/