Jak powinien wyglądać wynik badania osoby zdrowej na Helicobacter pylori w teście ilościowym IgG?

Witam. Zrobiłem badania krwi w celu wykrycia wirusa, ilościowe przeciwciała - Helicobacter pylori IgG. Wynik 0.476 U/ml (podana norma to 0.00 - 0.99). Czyli wynik jest w normie, ale co to znaczy, że w normie, skoro jednak zostały wykryte przeciwciała? Pytanie, które mnie nurtuje i nigdzie w sieci nie mogę znaleźć odpowiedzi to: jeżeli wykryto przeciwciała w surowicy krwi, to mimo iż wynik jest w normie, oznacza to, że jestem zarażony, miałem styczność z tą bakterią i jestem jej nosicielem, tyle że nie uaktywniła się ona do tej pory, ale w każdej chwili może? Na chłopski rozum - zdrowy czlowiek, niezarażony tą bakterią miałby wynik zero, czy źle myślę? Dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Bardzo niskie miano przeciwciał IgG sugeruje brak kontaktu z patogenem. Niestety testy serologiczne w diagnostyce zakażenia H. pylori mają bardzo ograniczone znaczenie. Po pierwsze dają pewien odstek wyników fałszywie ujemnych, po drugie  wykrycie obecności wysokiego miana przeciwciał nie pozwala na zróżnicowanie aktywnego zakażenia od  tego przebytego w przeszłości (przeciwciała IgG mogą utrzymywać się nawet kilka lat po wyleczeniu). Standartem diagnostycznym H. pylori pozostaje badanie histologiczne wycinków błony śluzowej żołądka pobranych podczas badania endoskopowego (gastroskopii) oraz wynik testu urazowego.