Jak powinien wyglądać zabieg prostaty?

Serdecznie pozdrawiam, jestem 4 dni po usunięciu gruczołu krokowego (prostata wielkość 70 jednostek), przepraszam, ale nie wiem, jak tą wielkość się oblicza, w cm3? W związku z wykonanym zabiegiem całkowitego wycięcia gruczołu krokowego proszę o informację, dlaczego w trakcie leczenia przedoperacyjnego, jak i po wykonaniu zabiegu, nie wykonano mi badania PSA? Lekarz twierdził (Szpital Miejski Gdynia), że jest to niekonieczne, że mam tylko wodonercze z powodu przerostu prostaty i po zabiegu będzie już dobrze. Dziś wypisano mnie do domu po 4 dniach, w dniu wczorajszym 1.09.2010 wykonano mi urografię bez przygotowania (na wariata), gdyż od 2 lat mam bóle prawej strony, od nerki do wysokości wyrostka. Stwierdzono zwężenie prawego moczowodu, nadmierna ruchomość prawej nerki bez złogów. Po wypisaniu do domu 2.09.10 nie otrzymałem nawet leków, mimo że jeszcze oddaję mocz z krwią. Lekarz zalecił kontrolę w poradni urologicznej i na tym koniec. Czy zabieg ten można było robić bez wyniku PSA? Czy, żeby lepiej zostać potraktowanym, należałoby zapłacić? Wiem, że prostata to teraz żadna choroba, to jak chory ząb wyrwać i koniec, ale pozostaje mi dyskomfort psychiczny, czy będzie dobrze i czy z czasem nie nastąpią komplikacje lub zmiany nowotworowe?! Czy warto samemu wykonać badanie PSA, jeśli tak, to po jakim czasie od zabiegu? Łączę wyrazy szacunku Mirosław Skrobek, lat 54, Gdynia
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Oznaczenie stężenia PSA powinno zostać wykonane przed i po zabiegu wycięcia gruczołu krokowego. W tej chwili oznaczenie PSA nie będzie miało już takiego znaczenia. Po zabiegu usunięcia prostaty wskazana byłaby profilaktyczna antybiotykoterapia.
Po usunięciu prostaty prawdopodobnie zostało wykonane badanie histopatologiczne, jeżeli okazało się, że był to łagodny rozrost gruczołu sterczowego, to nie ma Pan powodu do obaw, co do rozwoju nowotworu.
Proponuję zgłosić się do poradni urologicznej w celu wdrożenia antybiotykoterapii po zabiegu (jeżeli okaże się konieczna po tym czasie), a także uzyskania informacji na nurtujące Pana pytania.

Redakcja abcZdrowie.pl