Jak powinna odżywiać się 17-latka, żeby wróciła miesiączka po odchudzaniu?

Witam! Mam 17-letnią córkę. Odchudzała się 1,5 roku temu przez 5 miesięcy i schudła kilkanaście kilogramów. Była na dosyć drastycznej diecie. Nie miesiączkuje od roku. Terapia hormonalna nie przynosi na razie skutków. Przy wzroście 174 waży ok.57 kg. Czy to wina wagi czy błędów w żywieniu (je prawie wszystko ale w małych ilościach ale unika bardzo tłustych dań)? Jak powinna się odżywiać , żeby miesiączka wróciła? Nie jej aktywność fizyczna jest mała.

Szanowna Pani,

w swojej praktyce wielokrotnie spotykałam się z podobnymi problemami młodych dziewcząt. Za ciągły brak miesiączki najprawdopodobniej odpowiedzialny jest niedostatek tkanki tłuszczowej w partiach, w których dochodzi do aktywacji hormonów płciowych (okolice udowo-pośladkowe). Najprawdopodobniej dokłada się do tego kwestia niedoborów żywieniowych.
Sugeruję pilny kontakt z dietetykiem celem wykonania analizy składu ciała (pod kątem zawartości tkanki tłuszczowej w różnych partiach ciała) oraz oceny sytuacji żywieniowej.

Pozdrawiam, Justyna Siwiela

Prawdopodobnie w organizmie córki wciąż jest za mało tkanki tłuszczowej, która jest u kobiety tkanką aktywną hormonalnie. W diecie musi pojawiać się pewna ilość zdrowych tłuszczów (roślinnych, rybich). W sprawie diety proszę skonsultować się ze specjalistą gdyż po drastycznych dietach bardzo prawdopodobne są różne niedobory żywieniowe.