Jak powinna się odżywiać kobieta zaraz po urodzeniu dziecka?

Jakie składniki diety są najważniejsze zaraz po urodzeniu dziecka? Chodzi mi o to aby móc powoli zrzucać zbędne kilogramy ale nie przestać dostarczać sobie witamin ważnych dla dziecka a obecnych w mleku matki. Czy można wtedy też pozwolić sobie na małe piwko albo kieliszek wina od czasu do czasu?

Witam,
odpowiednia dieta podczas karmienia będzie nie tylko zaspokojeniem potrzeb dziecka oraz chronieniem organizmu matki przed nadmiernym wykorzystaniem zasobów, ale i okresem powrotu do figury sprzed ciąży, proszę się więc nie martwić. Natomiast stosowanie diety odchudzającej będzie surowo zabronione!
Z tym co jemy podczas karmienia jest trochę tak, że uczymy dziecka nieznanych smaków. Róbmy to więc umiejętnie.

Jak zawsze podstawą będzie urozmaicenie, które zagwarantuje udział w deicie wszystkich minerałów i witamin. Nie zapominajmy więc o żadnej z grup produktó (zboża, warzywa i owoce, nabiał, produkty mięsne i rybne, tłuszcze).
Jakie zalecenia?

- zapotrzebowanie na energię wzrasta w porónaniu z okresem sprzed ciązy o ok. 500 kcal w ciągu pierwszych 6 miesięcy, później o ok. 300-400 kcal. 500 kcal to mniej niż tabliczka czekolady. Jednak istotą tych dodatkowych kalorii jest ich wykorzystanie do zaspokojenia wysokiego zapotrzebowania na minerały i witaminy, a nie rozgrzeszenie dietetycznych szaleństw :-) Przeznacz tę ilość na dodatkową porcję sałatki owocowej lub porządną manapkę.

- musimy zwiększyć spożycie białka o ok. 1/3. Ich źródłem będą głównie sery, mięsa oraz mleko. W pozostałych ok. 40% powinny to być produkty roślinne (głównie kasze).  Znaczne ilości białka zawierają również produkty strączkowe (soja, fasola), jednak ze względu na ciężkostrawność nie stosujemy ich w dużych ilościach (o tym w dalszych zaleceniach).

- bardzo ważny jest rodzaj tłuszczu, jaki zjadasz. Do pokarmu przenikają szkodliwe izomery trans, znajdujące się w kostowych margarynach do pieczenia, produktach cukierniczych i piekarskich kupowanych w sklepie oraz w żywności typu fast-food (stosowanie różnego rodzaju frytur). Bardzo ważne są wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdziesz w rybach morskich - makrela, śledź, sardynka, łosoś oraz wysokiej jakości olejach stosowanych na surowo - zwłaszcza olej rzepakowy oraz oliwa z oliwek, których możesz ewentualnie używać do krótkiego i nieczęstego smażenia. Kwasy te wpływają na rozój ośrodkowego układu nerwowego dziecka oraz mózg. Jedz również jajka.

- ograniczaj spożycie cukrów prostych (słodycze, słodzenie herbaty i kawy, kolorowe napoje gazowane,dosładzane smakowe wody mineralne), gdyż nie pozwolą Ci na powolną utratę masy ciała.  Źródłem węglowodanów mają być kasze, pieczywo, ziemniaki, owoce. Pamiętaj, że produkty zbożowe powinny być głównie pełnoziarniste, co ma wpływ na prawidłową pracę jelit (częste zaparcia u kobiet karmiących) oraz dobry poziom cukru we krwi.

- witaminy - porcja tłuszczu będzie źródłem witamin A, D, E a około 500 g warzyw i 200 g owoców źródłem pozostałych witamin. Im kolorowiej na talerzu tym większa różnorodność wśród przyjmowanych składników.

- bardzo potrzebnym składnikiem mineralnym jest wapń (potrzebujesz ilości zawartej w ok. litrze mleka, jednak możesz oczwyiście spożywać zamiennie inne produkty mleczne. Ważnym źródłem wapnia są również zielone warzywa tj. brokuł oraz małe rybki, zawierające ości. Potrzebujesz również dużo magnezu (otręby, płatki owsiane, kasza gryczana, suszone owoce) oraz żelaza (mięso, żółtko jaj, kiełki, piełnoziarniste zboba; zwiększająca wchłanianie witamina C oraz zmniejszająca wchłanianie kawa i herbata).

- Często dieta mamy ma wpływ na samopoczucie dziecka. Do mleka matki mogą przechodzić substancje dla dziecka drażniące, znajdujące się w: niektórych owocach (śliwki, morele, melony, brzoskwinie), rabarbarze, czosnku, ostrych przyprawach, cebuli, papryce, selerze Niekorzystne mogą być również ciężkostrawne produkty typu smażone potrawy, kapustne, strączkowe. Nie znaczy to jednak, że masz z nich rezygnować! Po prostu  nie przejadaj się nimi - pół kilograma śliwek zjedzonych na raz nie będzie dobrym pomysłem.

- Pilnie obserwuj zachowanie dziecka po spożyciu cytrusów, truskawek, orzechów, mleka, ryby, czekolady (mowa tu o sytuacjach jednych z pierwszych kontaktów np. z truskawkami). Są to produkty, na które dzieci bywają uczulone najczęściej. Jednak również w ich przypadku nie wchodzi w grę samodzielna rezygnacja! Pamiętaj, że każda redukcja w diecie musi być być podparta lekarskią decyzją. Nie słuchaj rad unikania tego typu produktów "na zapas", tak by uchronić dziecko przed alergią w przyszłości - to nieprawda! Właśnie kontakt przy jednoczesnym karmieniu ochronnym mlekiem mamy zmniejsza takie ryzyko.

- Powinnaś zrezygnować z często oraz w dużych ilościach wypijanych mocnych naparów herbaty oraz kawy (powodować będą pobudliwość dziecka, trudności z zaśnięciem), jak również alkoholu (senność, wymioty, pocenie, zaburzenia wzrostu). Jednak małe dawki napojow alkoholowych (piwo, wino, aperitiff) nie powinny zaszkodzić. Po np. ważnej rodzinnej uroczystości może podawać dziecku przez 1-2 dni odciągnięty pokarm. Stawiaj na kawę zbożową oraz kawę z mlekiem.

- w czasie laktacji wzrasta zapotrzebowanie na płyny. Przede wszystkim zdawaj się na uczucie pragnienia, ale ile to jest? Wypijaj ok. 1,5 litra wody dziennie więcej niż przed ciążą (głównie wody niegazowane i z niską zawartością sodu, słaba herbata oraz ewentualnie soki owocowe - rozcieńczone i do ok. 0,5 litra dziennie)

- dla Twojego zdrowia a tym bardziej maluszka stawiaj na nieprzetworzone produkty naturalne. Jak najmniej spożywaj produktów konserwowanych, z dużą ilością dodatków, wędlin, wyklucz gotowe dania.

Zalecane dzienne spożycie produktów powinno kształtować się mniej więcej tak (oczywiście są to przybliżone wartości, gdyż zależne są od indywidualnych potrzeb; produkty białkowe tzn. mleczne, mięsne, rybne, jajeczne można stosować zamiennie, np jednego dnia zjadając więcej mięsa a innego mleka):
mleko (do 1 litra, min. 0,5 l)
twaróg 60 - 100 g
sery żółte 35-50 g
mięso, drób, ryby, małe ilości wędlin - ok. 230 g (co odpowiada dwóm małym porcjom mięsa/ryby + 3 plasterkom wędliny)
jaja - 1/2 sztuki
masło - 30-40 g (posmarowanie ok. 5 kromek)
oleje roślinne - 20 g (2 łyżki)
warzywa - min. 500 g
owoce - ok. 200 g

W razie niejasności czekam na pytania.
Pozdrawiam i życzę wspaniałego macierzyństwa :-)