Jak powinnam leczyć zaburzenia rytmu serca?

Mam 79 lat, od wielu lat leczę się z powodu nadciśnienia połączonego ze skurczami dodatkowymi. Było ono (przy lekach Bisopromerc 0,125 + 1 tabl. dziennie Bemecoru) od 110/65/55 do 140/80/55. Przed 3 miesiącami zauważyłam bardzo duże nasilenie skurczów, które po badaniu Holterem okazały się skurczami komorowymi w ilości średniej dobowej AS 64/min. 490 poj. pobudzeń dodatkowych komorowych z 1 ogniska, 12 przedsionkowych i 3 poj. incydenty bloku zatokowo-przedsionkowego. Zmiany ST niecharakterystyczne. Lekarz leczący kazał odstawić wyżej wymienione leki i zaordynował mi Opacorden 200 3x dziennie przez 7 dni a potem 1x dziennie z przerwą sobotnią, tylko - przez okres 2 miesięcy.

Wykonałam echo serca - jest w normie, a lek kardiolog wykonujący badanie echa zaproponował mi już od razu odstawienie Opacordenu i zastosowanie Biosotalu 80 mg pół do 1 tabl. wieczorem. Jednocześnie od około 3 miesięcy nie biorę leków na nadciśnienie, które mierzone 3x dziennie jest pomiędzy 150/80/66-rano 135/75/70 w południe i 150/80/70 późnym wieczorem. Naturalnie są to wartości średnie. Jaki lek powinnam stosować i jak postępować? Serdecznie pozdrawiam!

Witam!

Leczenie zaburzeń rytmu zależy od tego jakie jest ryzyko, że mogą spowodować poważne konsekwencje. Zadaniem lekarza jest ocena stanu ogólnego, doprecyzowanie występujących objawów, ocena stabilności hemodynamicznej, badań dodatkowych oraz oszacowanie jakie postępowanie będzie najodpowiedniejsze. W większości przypadków dodatkowe skurcze komorowe serca nie wymagają żadnego leczenia. Ich częstość zależy od wieku, od stopnia uszkodzenia mięśnia sercowego. Bardzo często są one obecne także u zdrowych ludzi - i tak na przykład w populacji w wieku powyżej 60 lat ilość dodatkowych skurczów komorowych od 100-1000/24h może być interpretowana jako prawidłowa. Ich ilość może się zwiększać w przypadku zaburzeń elektrolitowych, na skutek ubocznych działań leków. Aktualnie należy wziąć pod uwagę Pani samopoczucie, występowanie dolegliwości, poprawę objawową. Jeżeli Echo serca jest w porządku i nie odczuwa Pani niepokojących dolegliwości - biosotal jest lekiem, który w wystarczającym stopniu zabezpiecza Panią przed groźniejszymi zaburzeniami. Wpływa on także na obniżenie ciśnienia. Należy pamiętać o okresowej kontroli kardiologicznej oraz natychmiastowej reakcji w razie wystąpienia niepokojących objawów. Pozdrawiam serdecznie!