Jak powinno bić serce zarodka w 6 tygodniu ciąży?

Witam, w dniu 01.02.2012 byłam na badaniu u swojego lekarza, który na USG potwierdził ciążę, właściwie umiejscowioną w ok. 6 tygodniu. Ponieważ ostatni okres miałam 13.12.2011, lekarz stwierdził, że do zapłodnienia doszło troszkę później niż 14. dnia cyku. Po tym badaniu dostałam niewielkiego plamienia i trafiłam do szpitala. W dniu 03.02.2012 miałam w szpitalu robione USG. Podobno wszystko w porządku było. Plamienie było niegroźne dla ciąży. Wynik badania to: pojedynczy pęcherzyk ciążowy o regularnych zarysach. CRL - 3.6 mm. FHR 104/min. Trofoblast bez cech oddzielenia. Ujście wewnętrzne zamknięte, szyjka o prawidłowej budowie. W jamie Douglasa nieprawidłowych cech nie uwidoczniono. Rozpoznanie: ciąża żywa 6 tyg. Czy moje wyniki badań są prawidłowe? Lekarz nic nie powiedział. Stwierdził tylko, że ciąża jest młodziutka, ale żywa. Termin porodu wyznaczył na 28.09.2012r. Czy na pewno wszystko jest w porządku? Jakie są normy dla bicia serduszka w 6 tygodniu ciąży?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Wynik badania USG jest prawidłowy. Jeśli już Pani nie krwawi lub występuje tylko plamienie, to może Pani być spokojna, gdyż nie ma zwiększonego zagrożenia poronieniem. Czynność serca zarodka w tym okresie ciąży powinna wynosić właśnie ok.100 uderzeń na minutę. Plamienia we wczesnej ciąży występują nierzadko, szczególnie często pojawiają się w dniach, w których zwykle wypadałyby miesiączki, ale mają prawo występować nie tylko wtedy. Powinna Pani teraz spokojnie się obserwować i udać się na kontrolę za 2 tygodnie do swojego lekarza prowadzącego, jeśli do tej pory nie będzie Pani już krwawić.

Pozdrawiam serdecznie!