Jak powinno leczyć się człowieka po ugryzieniu kleszcza?

Witam, mam 31 lat, 4 dni temu ukąsił mnie kleszcz na łydce. Nie byłam pewna co to jest, ale wyrwałam go i wyszedł w całości, na drugi dzień miałam ślad czerwony wielkości pięciozłotówki.

Poszłam do lekarza i przepisał mi antybiotyk S*** i O*** miejscowo, po 2 dniach ślad był wielkości pięśći i zaczęła się sączyć ropa, miejsce jest bardzo twarde i dołączył ból. Poszłam znów do lekarza, odstawiła O*** i przypisała maśc M***. Dodatkowo na noc zrobiłam okład z rywanolu, ból zelżał, ale plama czerwona jest wielkości rozpostartej dłoni.

Dzwoniłam do lekarki i kazała mi wziąć C*** na alergię. Nie wiem, czy zastosowane leczenie jest dobre, skierowania do szpitala lekarz nie chce wystawić. Co mam robić w tej sytuacji? Bardzo się boję, proszę o pomoc. Dziękuję

Witamy.

Zastosowana strategia jest prawidłowa. Zastosowany antybiotyk należy do grupy makrolidów, na które Borrelia burgdorferi jest jak najbardziej wrażliwa. Podane przez Panią maści - pierwsza powinna zminimalizować objawy miejscowe, druga natomiast została zastosowana ze względu na nadkażenie bakteryjne, do jakiego doszło (na to wskazują wymienione przez Panią objawy).

Proszę jednak pamiętać, że prawidłowa ocena stanu pacjenta nie jest możliwa w ramach porady internetowej. Gdyby miała Pani jakiekolwiek wątpliwości, gdyby objawy nasiliły się lub chociaż Panią zaniepokoiły zawsze może Pani bez skierowania zwrócić się o pomoc do najbliższego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.