Jak powinno przebiegać leczenie białaczki szpikowej?

Witam, u mojego wuja (54 lata) zdiagnozowano ostrą białaczkę szpikową. Zaznaczę, że wuja czuje się dobrze. Lekarz hematolog stwierdził, że póki czuje się dobrze niech zostanie w domu a jak się mu pogorszy to wtedy wezmą go do szpitala na chemioterpię. Czy to jest normalna procedura? Czy leczenie powinno się odbyć jak najszybciej? Proszę o poradę.

Lek. Paweł Szadkowski

Po ustaleniu dokładnego rozpoznania, czynników ryzyka i chorób współ­istniejących, konieczne jest wyznaczenie indywidualnego planu leczenia. Z reguły stosuje się w pierwszym rzucie leczenie indukujące remisję (jest to polichemioterapia mająca na celu możliwie najszybsze i najdoszczętniejsze zredukowanie masy komórek białaczkowych i przywrócenie normalnej hematopoezy). Na podstawie podanych informacji trudno odpowiedzieć precyzyjnie na pytanie jakie powinno być dokładne postępowanie, ale sugerowałbym stosować się do zaleceń lekarza hematologa, a w razie dużych wątpliwości skonsultować z innym specjalistą hematologiem lub onkologiem.