Jak powinno wyglądać badanie kontrolne po poronieniu?

Dzień dobry!
Rok temu dokładnie 20 lutego 2010 roku poroniłam w 8 tyg. i przeszłam zabieg łyżeczkowania. Bardzo się bałam tego zabiegu, że lekarz źle mnie wyczyści lub okaleczy, ponieważ słyszałam wiele niepochlebnych słów o tym zabiegu i o możliwych komplikacjach z zajściem w kolejną ciążę.
Od tamtej pory byłam już wiele razy u ginekologa, pierwsze miesiące kontrolował mnie ginekolog w Polsce (obecnie mieszkam we Włoszech), jednak przeprowadzone przez niego wizyty budziły we mnie wątpliwości. Lekarz jedynie uciskał mój brzuch, pytając, czy nie boli i przeprowadził oględziny z użyciem wziernika, nie przeprowadził badania USG, jak się spodziewałam. Stwierdził, że wszystko jest w porządku. Po poronieniu nie miałam przeprowadzonego badania USG.
Czy po takich badaniach jakie przeprowadzał za każdym razem mój były lekarz, faktycznie można stwierdzić, że wszystko jest w porządku? Rozpoczęliśmy starania się o dziecko, jednak boję się, że poronienie i łyżeczkowanie macicy może mieć wpływ na przyszłą ciążę.
Proszę o odpowiedź.
Z góry dziękuję,
Joanna

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Rozumiem, że martwi się Pani możliwością powstania zrostów wewnątrzmacicznych (zespołu Ashermana). Rzeczywiście jest to choroba wikłająca czasem zabieg wyłyżeczkowania jamy macicy, Proszę jednak nie martwić się na zapas. Zabiegi te przeprowadza się na oddziałach ginekologicznych i położniczych bardzo często. W znakomitej większości przypadków nie doprowadzają one do żadnych powikłań, endometrium ulega prawidłowemu wygojeniu i po kilku miesiącach można bezpiecznie starać się o kolejną ciążę.

Podejrzenie zespołu Ashermana nasuwa pojawienie się skąpych miesiączek z lub bez towarzyszącej bolesności u kobiety, która przeszła zabieg wyłyżeczkowania. W takim przypadku, by potwierdzić wstępną diagnozę, wykonujemy badanie USG, najlepiej z podaniem płynu do jamy macicy, lub histeroskopię. Nie ma jednak powodu, by wykonywać tego typu diagnostykę, jeśli nie występują u Pani żadne objawy sugerujące obecność zrostów.

Sam fakt przejścia niepowikłanego zabiegu wyłyżeczkowania nie ma wpływu na przyszłą ciążę. Po jednorazowym poronieniu wczesnej ciąży, większość (ok. 85%) kobiet zachodzi w kolejną ciążę i rodzi zdrowe dzieci. Proszę być dobrej myśli!

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!