Jak powinno zachowywać się dziecko w przedszkolu?

Witam, Syn ma 3lata i 3mce. Od 4,5 mies chodzi do przedszkola. Przez 4mies wychowawcą była p. Ola i nie miała uwag, ale jak dopytałam później to też głównie bawił się sam. Od 3tyg wychowawcą jest p. Ania (grupa ta sama) i juz pierwszego dnia zgłosiła, że syn nie bawi się z innymi dziećmi. Jak zapytałam, czy jest tak zawsze, to powiedziała, że parę razy np. budował z kimś klocki. Po zdjęciach widzę, że jeśli są tańce w parach to bierze udział. Nie przeszkadza mu, gdy np. jakieś dziecko siedzi obok. Użyła sformułowania. że syn jest obserwatorem. Jest inteligentnym chłopcem, z dziećmi z rodziny, trochę starszymi, z ktorymi ma kontakt raz na miesiac bawi się świetnie. Na placu zabaw woli bawić się z rodzicami niż z innymi dziećmi. Czy syn ma problem, czy ma prawo się tak zachowywać? Z przedszkola wraca w dobrym humorze.

Lek. Paweł Szadkowski

3 tygodnie może być zbyt krótkim czasem, aby wychowawca mógł w pełni ocenić dziecko. Warto współpracować z wychowawcą, prosić o szczególne zwrócenie uwagi na syna, a jeśli nauczycielka rzeczywiście widzi problem, zalecenie Pani, co według jej opinii powinna Pani zrobić. Mnie, bez poznania dziecka, ciężko jest ocenić, czy rozwija się prawidłowo. Z Pani opisu wynika, że nie dzieje się nic szczególnie niepokojącego.