Jak powrócić do normalności po rozstaniu?

Witam, od około pół roku mam straszne rozchwiania emocjonalne. Zakładam że przyczyną były sytuacje życiowe które nastąpiły po sobie ( poprawka z matury, rozstanie z partnerem-związek był długi). Jednak to wszystko wydarzyło się już spory czas temu a ja nadal nie jestem sobą, nie wiem jak z tym walczyć jak sobie pomóc.Czuję się źle, najchętniej uciekłabym gdzieś daleko i była sama ze sobą. Nie potrafię rozmawiać z bliskimi wszystko mnie irytuje. Jak wrócić do "normalności"?

 ElĹźbieta Iwaszkiewicz

Wydarzenia w Pani życiu przyniosły duży ładunek emocjonalny. Zarówno poprawka z matury, jak i rozstanie to zdecydowanie bardzo wysokie stresory. Koncentracja na wydarzeniach bieżących, tym co się dzieje tu i teraz jest niezwykle ważne. Zaangażowanie się w rodzaj aktywności, który sprawia Pani przyjemność z pewnością będzie pomocny. Zdecydowanie odradzam walkę z uczuciami. Potrzebna jest akceptacja własna, że tak właśnie mogę się czuć.

Pozdrawiam

Witam serdecznie

A może warto sobie pozwolić na to, by się troszkę czasem "zaszyć" i poczuć taki do końca swoje emocje. Trudno jest określić ile czasu nam potrzeba, na ponowne dojście do "formy", każda osoba ma swoją wrażliwość. Metoda małych kroczków może się okazać skuteczna, np. codzienne "rozpieszczanie się", np. wyjątkowy posiłek, poczytanie dobrej książki, gimnastyka, spacery w parku, nowa fryzura, nowi znajomi. Związek, który się zakończył miał pewnie wiele radosnych momentów, ale też i trudnych. Z każdego doświadczenia możemy czerpać siłę. i tego Pani życzę, by było jeszcze piękniej :-)

Pozdrawiam
Łucja Fitchman

Gdyby taki stan utrzymywał się u Pani przez kilka miesięcy, to pewnie warto spróbować psychoterapii. Na razie może pomóc relaks, zapisywanie tego, co Pani myśli i czuje, znalezienie sobie jakichś zadań, nad których wykonywaniem krok po kroku może się Pani koncentrować - może hobby, może szkoła (nie pisze Pani, czy nadal się Pani uczy), ale nic zbyt przytłaczającego.
Pozdrawiam

Dzień dobry, jeżeli już od kilku miesięcy sytuacja trwa i nie ulega zmianie (a wcześniej była pani inna osobą) być może warto skorzystać z konsultacji u psychologa. Razem z nim przyjrzy się pani swoim emocjom. Pozdrawiam.