Jak powrócić do zdrowego odżywiania?

Witam. Na początku powiem że ostatnio przechodziłam trudny okres w swoim życiu i odbiło się to na tym że nie mogłam jeść.. od długiego czasu starałam się dobrze odżywiać 5 razy dziennie same zdrowe produkty, można powiedzieć że uzależniło mnie to. Jednak od miesiąca wg nie miałam apetytu i jadłam 2 razy dziennie (śniadanie i obiad) oraz 2 kawy zazwyczaj, przełożyło się to na to że chudłam 1 kg tygodniowo (mało ruchu dużo nauki, sesja). Jak mogę powrócić na właściwą drogę żeby nie było jojo ?

Dzień dobry :)

Proszę skonsultować się z dietetykiem, który pomoże Pani wrócić do normalnego sposobu żywienia.

Pozdrawiam,
Beata Bondyra
DIETOLOGIKA

Witam serdecznie,
rzeczywiście często trudne sytuacje z naszym życiu wpływają na nas sposób żywienia. Dobrze, że starała się Pani unormować codzienną dietę, bo chęci do rozpoczęcia działań w kierunku zmiany to już połowa sukcesu. Obecny sposób żywienia – 2 posiłki + kawy na pewno do zdrowych nie należy i warto wrócić do zdrowych nawyków i regularności. Żeby wrócić na właściwą drogę na pewno warto działać małymi krokami, a to pozwoli na unormowanie sposobu żywienia. Oznacza to, że z dnia na dzień nie zmieniamy wszystkich nawyków na raz, tylko ustalamy, że w każdym tygodniu będziemy pracować nad 1 wybranym. Warto też zaplanować swój codzienny jadłospis wcześniej, mając gotowe produkty pod ręką na pewno łatwiej nam jest dbać o regularność posiłków, szczególnie w czasie, gdy mamy dużo zajęć. W okresie sesji szczególnie warto zadbać o właściwy sposób żywienia, żeby zapewnić sobie właściwy poziom energii i łatwiej przyswajać wiedzę.

Jeśli będzie Pani zainteresowana to zapraszam do kontaktu – chętnie pomogę. Znając dokładniej Pani obecny styl życia i nawyki będę w stanie dać więcej wskazówek i pomóc w wprowadzeniu je w życie. Dobrze zbilansowana dieta, o właściwej kaloryczności nie tylko pozwoli uniknąć efektu jojo, ale także na pewno wpłynie na zdrowie i samopoczucie.

Pozdrawiam
Sylwia Wychowałek
Mój Dietetyk Łódź/Łowicz
tel. 600 057 264
sylwia.wychowalek@mojdietetyk.pl

Witam Panią,

najlepiej będzie jak zgłosi się Pani do dietetyka a on przeprowadzi z Panią wywiad żywieniowy i zdrowotny po czym ułoży odpowiednią dietę.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Ważne, aby posiłek był pełnowartościowy, bogaty w węglowodany złożone, które stanowią główne źródło energii. Polecam produkty pełnoziarniste, które są wolno trawione, stopniowo uwalniają glukozę do krwiobiegu, nie następuje gwałtowny skok cukru, a my na długo odczuwamy sytość. Takie śniadanie poprawi również koncentrację, samopoczucie i zniweluje senność. Ważnym składnikiem śniadania jest także białko, ponieważ na jego strawienie organizm zużywa spore ilość energii. Pamiętajmy także o owocach i warzywach. Dostarczą one niezbędnych witamin oraz składników mineralnych.
Kolejne posiłki powinny być zjadane w odstępach około 3h. Nie powinniśmy dopuszczać do wielkiego głodu. Spożywanie dużych porcji przyczynia się do gwałtownego wydzielaniu insuliny.
Ostatni posiłek należy spożywać ok. 2-3h przed snem. Nie trzymajmy się stereotypowej godziny 18:00 przeznaczonej na ostatni posiłek.
Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie.

Jeżeli chciałaby Pani podejść do sprawy jeszcze bardziej profesjonalnie to proponuje ułożenie indywidualnej diety. W tym celu zaprosiłabym Panią na konsultację dietetyczną. Pacjentów przyjmuję w Warszawie. Jeżeli nie jest Pani z Warszawy prowadzę również konsultacje online.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk