Jak pozbyć się idealizowana niektórych osób?

Witam .Mam prośbę ,może ktoś z psychologów poradzi mi jak pozbyć się idealizowana niektórych osób.Co pewien czas w moim życiu pojawia się osoba ,którą podziwiam chciałabym się z nią zaprzyjaźnić. Chodzi głównie o kobiety ,które ukończyły medycynę .Ja kiedyś zdawałam na ten kierunek i się nie dostałam, do dziś nie mogę sobie darować ,że nie próbowałam do skutku. Ukończyłam studia ekonomiczne ale nie dają mi one satysfakcji.Chciałabym bardzo pogodzić się z tą stratą i zaakceptować rzeczywistość. J

Zachęcam do zgłoszenia się do psychologa i podjęcia psychoterapii. Jest to najlepszy sposób radzenia sobie z zaburzonym obrazem siebie, zaniżonym poczuciem własnej wartości i poczuciem braku sensu i satysfakcji w życiu.

Witam Panią. Być może to, że chce się Pani zaprzyjaźniać i idealizuje Pani kobiety po medycynie to Pani specyficzny sposób godzenia się ze stratą i akceptacja rzeczywistości. Proszę zwrócić uwagę na słowo "godzenia się". Może ono oznaczać ciągły proces, który nie może się dopełnić. To oczywiste, że jeśli miała Pani kiedyś cel w postaci ukończenia medycyny to przebywanie z osobami, które ją ukończyły może stanowić namiastkę tego co Pani chciała osiągnąć. Warto jednak rozstrzygnąć czy nie idealizuje Pani samego kierunku. Proszę też uważać na niebezpieczeństwo wartościowania siebie i innych miarą tego co Ukończyliście a nie jakimi Jesteście ludźmi. Sama użyła Pani określenia "idealizowanie". Takie patrzenie na innych i na siebie może przypominać salon z "krzywymi zwierciadłami". Niestety, żadne nie pokazuje prawdy. Pani potrzebuje na siebie spojrzeć w prawdzie a przede wszystkim odkryć swoje zasoby. Zachęcam w tym celu do bezpośredniego kontaktu z psychologiem. Pozdrawiam Panią.

Dzień dobry,

Wydaje mi się, że pierwszy krok już Pani ma za sobą. Dostrzega pani pewne zależności i kierujące Panią mechanizmy (idealizacja, wybór osób posiadających coś, co Pani chciała mieć). Specyficzne relacje z tymi osobami to jedno, a niezadowolenie ze swojej sytuacji zawodowej to drugie. Są to tematy na psychoterapię, w której dalszymi krokami byłoby odkrywanie, dlaczego taki mechanizmy u Pani zachodzą i jak się ich wyzbyć.

Pozdrawiam,
Aneta Fudała

http://gabinetpsychodynamiczny.pl/blog/