Jak pozbyć się lęku przed podróżowaniem?

Witam, Mam 16 lat, jestem kobietą, mam problem dość dziwnej natury. Od kiedy pamiętam miałam problem z częstym oddawaniem moczu. W miejscach, gdzie mogę iść do toalety w każdej chwili nie sprawia to wielkiego problemu, ale weźmy jazdę np. autokarem na wycieczki - ogarnia mnie wręcz lęk, że będę musiała iść do toalety, a akurat nie będzie takiej możliwości. Z tym bywa różnie, bo potrafię czasami siedzieć spokojnie i 4 godziny, a czasami chodzę do toalety co 15 minut. Dodam, że miałam robione badania i nic nie wykazały, więc jest to raczej na podłożu nerwowym, ale za każdym razem przed wycieczką denerwuję się tak samo, a nie zawsze mam ten problem, czasem pojawia się też przed snem, lub bez wyraźnego powodu. Nie ma też znaczenia, czy wypiję coś przed podróżą, czy nie. Od kiedy też pamiętam mój "problem" z częstym chodzeniem do toalety był przedmiotem żartów rodziców, nie jakichś okrutnych, czasami też złościli się czy wrzeszczeli na mnie, kiedy chciałam skorzystać z toalety w jakimś niedogodnym miejscu czy czasie, co jest zrozumiałe, ale to przecież nie moja wina. To jest też częścią mojego lęku przed podróżowaniem, będę się czuć winna, jeśli trzeba się będzie przeze mnie zatrzymać. Chcę się po prostu pozbyć lęku przed podróżowaniem autokarem czy samochodem, jest to dla mnie bardzo uciążliwe, nie wiem czy psycholog tu coś pomoże, ale nie słyszałam o nikim innym z podobnym problemem i nie wiem, gdzie się zwrócić.

Witam!

Twoje problemy najprawdopodobniej mają podłoże psychiczne. Lęk może powodować problemy związane z nadmiernym wydalaniem moczu. Piszesz, że rodzice robili sobie z tego żarty. To dodatkowo mogło pogłębiać Twój problem i wywoływać w Tobie poczucie winy. Teraz przed każdą podróżą denerwujesz się już na samą myśl o tym, że coś może Ci się przytrafić.
Sama nakręcasz swój lęk. Im więcej myślisz o tym, że będziesz musiała oddać mocz, tym większy narasta w Tobie lęk. Odczuwany silny lęk powoduje, że odczuwasz większą potrzebę skorzystania z toalety. Twój problem warto skonsultować właśnie z psychologiem. Zaburzenia lękowe i ich objawy fizjologiczne leczy się przede wszystkim podczas psychoterapii.
Warto, żebyś porozmawiała z rodzicami o swoim problemami i emocjach związanych z ich zachowaniem. Jesteś niepełnoletnia, więc oni muszą wyrazić zgodę na wizytę u psychologa. Ten temat także należałoby poruszyć. Możesz zmienić swoje nastawienie do podróży i ograniczyć lub całkowicie wyeliminować problem. Praca ze specjalistą może znacznie przyspieszyć ten proces i pozwolić Ci cieszyć się wyjazdami.

Pozdrawiam