Jak pozbyć się myśli samobójczych?

Już bardzo długo mam myśli samobójcze, ponieważ czuję, że nikt mnie nie lubi i nikt mnie nie kocha. Jak rozwiązywałam test na depresję na tej stronie, to wyszło mi, że mam ciężką depresję. Co mam robić, żeby nie mieć myśli samobójczych i żeby sprawdzić czy naprawdę mam depresję? A do psychologa bardzo nie chcę iść.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Diagnozę depresji może postawić tylko i wyłącznie lekarz psychiatra albo psycholog kliniczny. Samobadanie, np. wykonanie testu Becka, nie daje 100% pewności, że dany człowiek cierpi na zaburzenia depresyjne. Rzetelne rozpoznanie wymaga przeprowadzenia diagnozy różnicowej. Myśli samobójcze, przekonanie o byciu niekochanym, samotność, pesymizm, smutek to nie tylko objawy depresji. Równie dobrze powyższe objawy chorobowe mogą wkomponowywać się w obraz kliniczny zaburzeń lękowych, zaburzeń mieszanych (depresyjno-lękowych), mogą stanowić przejaw zespołu stresu pourazowego, być skutkiem jakiejś przeżytej traumy itp.

Oczywiście, wynik w teście Becka, wskazujący na znaczne obniżenie nastroju, powinien skłonić do refleksji nad sobą i sprowokować do skorzystania ze specjalistycznej pomocy psychiatrycznej. Trudno mi cokolwiek radzić, bowiem nie wiem, ile Pani ma lat, co się działo ostatnio w Pani życiu, co mogłoby ewentualnie doprowadzić do depresji, jak wygląda Pani sytuacja życiowa, czy zażywa Pani jakieś leki itp. Jedno jest pewne – samodzielnie nie stwierdzi ani nie zdiagnozuje sobie Pani zaburzeń natury psychicznej. W tej kwestii konieczna jest wizyta u specjalisty. Może się Pani umówić na wizytę do psychiatry albo udać się do najbliższej poradni zdrowia psychicznego. Proszę nie bagatelizować swojego obniżonego nastroju i jak najszybciej skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Pozdrawiam

Dzień Dobry,

Nie ma możliwości, by samej sobie pomóc, kiedy są obecne myśli samobójcze i tak obniżone samopoczucie.
A tak nie musi być, jest Pani ważna!
Dlatego proszę już nie czekać i skorzystać z tak potrzebnej Pani pomocy specjalistycznej w Poradni Zdrowia Psychicznego, w ramach NFZ-tu (jeśli nie jest Pani pełnoletnia, proszę poprosić o pomoc Mamę lub Opiekuna)

Może Pani również skorzystać z bezpłatnego Kryzysowego Telefonu Zaufania, pod nr 116 123, czynnego codziennie, w godz. 14.00-22.00, gdzie uzyska Pani wskazówki i potrzebne Pani wsparcie psychologiczne.

Wspieram Panią mentalnie w podjęciu decyzji,
irena.mielnik.madej@gmail.com