Jak pozbyć się nadmiernego tłuszczu z ramion i ud?

Jestem wegetarianką, mam 22 lata, ok 161 wzrostu i ważę 58 kg. Moja aktywność fizyczna jest bardzo mierna. Nie mam pojęcia jak jeść by nie tyć, a raczej schudnąć, bo cały czas utrzymuję wagę w porywach 57-60 kg. Nie jem mięsa, rano jem zwykle kanapki raczej z serem sałatą i papryką, albo mleko z płatkami kukurydzianymi, jem warzywa, raczej surowe, jem też dużo ryb, jajka się zdarzają 2 razy w tygodniu maksimum. Nie piję za dużo wody, ale soków. Nie jadam raczej słodkiego- raczej słone ("obiadowe") gdy po prostu jestem głodna. Obiad popijam 2 łykami mleka. Nie mam pojęcia co mogę zrobić, aby schudnąć nie ruszając się, czy mam po prostu nie jeść powiedzmy kolacji? Czy wpychać w siebie dziennie 2 litry wody? I oto do diety, która w jakiś sposób pozwoliła by mi stopniowo pozbywać się tłuszczu, chciała bym zacząć biegać 3-4 razy w tygodniu po jakieś 40 minut, oraz podnosić ciężarki 3 kg, jeśli chodzi o ramiona. Co powinnam zmienić w diecie?

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Pani BMI wynosi 22,39, co oznacza, że masa ciała jest prawidłowa w stosunku do wzrostu. Nie potrzebuje Pani radykalnej diety odchudzającej, ale owszem - można zmienić nawyki na zdrowsze.

Błędy, w opisanym przez Panią modelu żywienia są następujące:
- płatki kukurydziane lepiej zastąpić owsianymi/żytnimi. Płatki kukurydziane mają stosunkowo wysoki indeks glikemiczny, co oznacza, że dają mniejsze uczucie sytości w czasie i bardziej podwyższają stężenie glukozy we krwi. Ponadto są bardziej kaloryczne niż np. owsiane.

- soki owocowe są bardzo kalorycznym produktem. Lepiej zastąpić je wodą niegazowaną /herbatami owocowymi bez cukru itp. Mimo, że producenci deklarują brak zawartości sacharozy w soku, jednak należy pamiętać, że są one produkowane z koncentratów i mają dużą zawartość fruktozy.
Innych błędów nie widzę, bardzo dobrze, że spożywa Pani ryby. Są one cennym źródłem kwasów tłuszczowych n3.

Niestety bez aktywności fizycznej dieta da mierne efekty. Z uwagi na własne zdrowie polecałabym rozpoczęcie regularnych ćwiczeń.
Opisy niektórych na wymodelowanie sylwetki znajdzie Pani pod adresami
http://portal.abczdrowie.pl/jak-wyszczuplic-biodra
http://portal.abczdrowie.pl/jak-schudnac-z-boczkow
http://portal.abczdrowie.pl/sposob-na-zgrabne-nogi

Pozdrawiam