Jak pozbyć się nadwagi raz na zawsze?

Witam. Jestem 20-letnią kobietą, przy wzroście 170 cm ważę 80 kg :( Bardzo chciałabym schudnąć 20 kg. Wiadomo, że jak każdy chciałabym, aby nastąpiło to jak najszybciej, ale chcę schudnąć raz i potem tę wagę utrzymać. Wiem, że gwałtowny spadek wagi jest niekorzystny dla organizmu i w efekcie po kilku miesiącach od zakonczenia diety następuje efekt jo-jo. Niestety lekka nadwaga zawsze była moją zmorą, zwlaszcza figura (szczupła od pasa w górę, choć ostatnio przytyłam w brzuchu, biodra mam bardzo szerokie (112cm), grube uda i łydki :( ). Mam problemy z kolanem, dlatego nie mogę biegać i jeździć na rowerze, próbuję ćwiczyć trochę na stepperze, ale to też obciąża moje kolano i po 10 minutach ćwiczeń kolano mnie boli. Ale jak mam schudnąć z pupy, bioder i ud, jeśli nie mogę biegać i jeździc na rowerze?:( Nie wiem, jaką dietę powinnam zastosować, aby była skuteczna, no i żebym po paru dniach bądź tygdoniach się nie "złamała" (diety zazwyczaj kojarzą się z ogromnymi wyrzeczeniami i nie zawsze smacznymi potrawami). Proszę o jakąś poradę. Jest mi bardzo źle z tymi zbędnymi 20 kg, muszę się ich pozbyć, ale skutecznie, jest to moja zmorą od dzieciństwa... :( Proszę o odpowiedź i pozdrawiam serdecznie. Ela

Witam!

Aby schudnąć trwale, trzeba to zrobić mądrze i najlepiej pod fachową opieką. Przede wszystkim trzeba poprawić metabolizm podczas odchudzania, a nie jak się dzieje przy stosowaniu diet na własną rękę - jeszcze go pogorszyć. Efekt jo-jo jest właśnie takim efektem zaburzeń metabolizmu, których nabywa się, stosując zbyt drastyczne diety. Prawda jest taka, że na każdej diecie można schudnąć, cała sztuka polega na tym, by diety nie odczuwać oraz nie przytyć po jej zakończeniu. Temu służą diety wyprowadzające, czyli takie, w których stopniowo zwiększa się kaloryczność.

Radziłabym Pani udać się do dietetyka, możliwe też, że lekarz pierwszego kontaktu pomoże Pani schudnąć, jednak odradzam stosowania diet z gazet, bo - jak sama Pani wie - są one pełne wyrzeczeń i kończą się efektem jo-jo. Jedzenie należy ograniczać stopniowo i tak samo wychodzić z diety. Może na początek niech Pani spróbuje jeść regularnie co 3 godziny, dużo pić (niegazowanej wody) oraz jeść produkty niskokaloryczne - chude mięsa i wędliny (drób), dużo warzyw i chudego nabiału.

Pozdrawiam.