Jak pozbyć się natręctwa mysli o niezrobieniu czegoś, co może spowodować dalsze problemy?

Witam, mam problem z natrętnymi myślami, jeśli nie wykonam jakiś określonych czynności od razu nachodzącą mnie myśli że coś, komuś się stanie. Na przykład: muszę dotknąć czegoś określoną liczbę razy, gdy wychodzę z domu sprawdzam wielokrotnie czy wszystko jest w porządku, gdy już wyjdę wielokrotnie naciskam klamkę, Takie wyjście potrafi zając kilkanaście minut. Mam bardzo dużo podobnych objawów i to strasznie utrudnia mi życie. Czy to może być jakaś choroba czy zaburzenie ?

Dzień Dobry Pani,

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, inaczej zwane nerwicą natręctw, myślę że z tym mamy do czynienia, można skutecznie leczyć psychoterapią poznawczo-behawioralną
Czynności kompulsywne są nawracające i niechciane, angażujące i zabierające dużo czasu- jest potrzebna pomoc psychologiczna.

Dlatego warto podjąć decyzję i udać się do Poradni Zdrowia Psychicznego, do specjalisty, tym bardziej że stan, który Pani opisuje już trwa...
A dlaczego te czynności mają Pani zabierać cenne dalsze dni, tygodnie...?

Zasługuje Pani na radosne życie, czego Pani serdecznie życzę,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Szanowna Pani,

OCD (zaburzenie obsesyjno - kompulsyjne), inaczej nerwica natręctw, to uciążliwe zaburzenie psychiczne, wymaga ukierunkowanego leczenia farmakologicznego i psychoterapii. Kompulsje czyli przymusowe czynności, np. mycie rąk, spowodowane są potrzebą rozładowania silnego napięcia (lęku) i paradoksalnie wzmacniają chorobę, są odbierane przez organizm jako nagroda (czynności neutralizujące), które wywołują myśli obsesyjne (przeżywane są w sposób przykry), które pojawiają się w głowie wskutek negatywnych automatycznych myśli (ocen, interpretacji). Kompulsje, przymusowe czynności mają zapobiec jakimś negatywnym zdarzeniom i to jest takie błędne koło.
Wskazane jest leczenie metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej.
Pozdrawiam serdecznie

Odczuwany przymus wykonania jakiejś czynności i towarzyszący temu lęk o bezpieczeństwo innych są klasycznymi objawami zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Warto wiedzieć, że jest to zaburzenie o podłożu lękowym. Bardzo gorąco zachęcam Panią do skorzystania z pomocy psychoterapeuty. Jest duża szansa, że terapia u specjalisty pomoże Pani uwolnić się od niechcianych objawów, utrudniających Pani życie.

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
Najlepiej skonsultować te objawy z lekarzem i rozpocząć regularną psychoterapię, która pomoże je zniwelować. Pomoc odnajdzie Pani w gabinecie psychiatrycznym i psychologicznym. Leczenie farmakologiczne pomaga opanować objawy nerwicy natręctw (OCD), jednak w większości przypadków nie leczy przyczyn nerwicy, z którymi poradzi sobie psychoterapia pacjenta.
Pozdrawiam ciepło