Jak pozbyć się poczucia winy?

Witam! Jak mogę pozbyć się poczucia winy? Zrobiłam bez powodu przykrość pewnej osobie i za każdym razem kiedy ją spotykam mam ogromne poczucie winy. Często czuję jakbym na nic nie zasługiwała. Poza tym jak reagować kiedy ktoś chce nas manipulować poprzez wzbudzenie poczucie winy?

Witam, porusza Pani kilka rożnych aspektów, pierwszy kiedy ma Pani uzasadnione poczucie winy, ze zrobiła Pani komuś przykrość, wtedy najlepiej wyjaśnić i przeprosić. Podejmuje wtedy Pani jakiś akt samooczyszczenia, adekwatny do rozumianego przez Panią uczynku. Oczywiście, nie gwarantuje to dobrych relacji z tą osobą, gdyż często zależy to od jej poczucia dojrzałości i odporności na trudne rozmowy. Często jest to test dla relacji, sprawdzający na ile zależny nam na tej osobie i drugiej stronie na wzajemnych relacjach i pogłębianiu kontaktu.
Inną sprawą jest poczucie, że łatwo reaguje Pani poczuciem winy, na rożne sytuacje, kiedy ktoś świadomie lub nieświadomie wzbudza je w Pani lub Pani sama je w sobie wzbudza, przypisując sobie różne niedoskonałości i zamartwiając się myśleniem, co Pani powinna zrobić. Taki niepokój związany z własną osobą, odbiera radość życia i powoduje, że mamy trudności z podejmowaniem nowych celów osobistych. Warto zastanowić się, czy moje poczucie winy jest adekwatne do rzeczywistości, czy za duże? Dlaczego najczęściej reaguję w ten sposób? Może porozmawiać o tym z psychologiem, on pomoże poukładać kłębiące się myśli.

Na pytanie jak pozbyć się poczucia winy trudno jest dać jednoznaczną odpowiedź. To indywidualna kwestia jak sobie radzimy z różnymi uczuciami, które się pojawiają kiedy np. wyrządzimy komuś przykrość. Nie wiem jakie to były okoliczności, ale może musiała Pani wybierać pomiędzy dobrem swoim a czyimś, można by się zastanawiać co się podziało. Ale to dość powszechny sposób - wzbudzanie poczucia winy, żeby przez to coś osiągnąć.
Może warto byłoby, żeby Pani spróbowała przepracować w sobie różne kwestie, żeby lepiej czuła Pani siebie, swoje uczucia. To pomaga w rozumieniu relacji z ludźmi i daje możliwości zobaczenia różnej perspektywy. Nie tylko kara i wina.
Pozdrawiam

Przyznanie się do winy, przeproszenie i zadośćuczynienie to coś, co można zrobić wobec tej drugiej osoby. A potem zamknąć ten rozdział i przede wszystkim wybaczyć sobie. Wszystkim nam zdarza się popełnić błąd. Jest nam przykro, staramy się to naprawić. Nie zawsze jest to w pełni możliwe, ale życie przeszłością także tego nie zmieni. Działanie przynosi więcej korzyści niż trwanie w poczuciu winy. A kiedy- po wykonaniu wszystkich tych kroków- Pani sama siebie uwolni od tego poczucia, nie będzie też można Panią manipulować.