Jak pozbyć się tłuszczu z dolnej partii brzucha?

Witam, mam 21 lat, 168 cm wzrostu, ważę 54,5 kg. Wiem, że nie jest to wysoka waga ale chciałabym się pozbyć brzucha dokładnie z dolnej jego partii, dodam, że ćwiczę co drugi dzień na siłowni. Prosiłabym o jakąś podpowiedź odnośnie tego czego nie powinnam jeść lub ograniczać a co powinnam spożywać np. w większych ilościach. Z góry dziękuję za pomoc. Chodzi mi głównie o to, czego nie powinnam jeść a co w większych ilościach. Zdaję sobie sprawę, że nie schudnę tylko z brzucha. Pozdrawiam Kasia

Witam,
BMI wynosi 19,3 i jest to dolna granica normy. Z całą pewnością nie powinna Pani dążyć do schudnięcia.
Problem „dużego” brzucha dotyczy wielu szczupłych osób i najczęściej wynika z dwóch przyczyn: z nieprawidłowej postawy czyli zgarbienia, przez co brzuch wydaje się wydęty oraz zbyt słabych mięśni brzucha. Przyczyna może też leżeć w problemach jelitowych, aby im zapobiegać należy spożywać więcej błonnika pokarmowego, warzywa, owoce, zrezygnować z napojów gazowanych, produktów wzdymających (np. kapusty).
Zalecam przede wszystkim ćwiczenia mięśni pleców i brzucha. Gotowe zestawy skutecznych ćwiczeń dostępne są w wielu miejscach w internecie, a także w prasie. Najważniejsza jest konsekwencja w wykonywaniu ćwiczeń. Najefektywniej jest ćwiczyć 5 razy w tygodniu, tak aby mięśnie mogły odpocząć. Pamiętać też należy o trzymaniu prawidłowej, wyprostowanej postawy.
Pozdrawiam

W Pani przypadku przy obecnych parametrach nie zaleca się wprowadzania diety odchudzającej. Warto natomaist wykonać analizę składu ciała, by ocenić zawartośc tkanki tłuszczowej oraz mięśni. Aby uzyskać zadowalające efekty podczas ćwiczeń powinna Pani przestrzegać podstawowych zasad zdrowego odżywiania: zadbać o regularność posiłków (zaleca się 5), wyeliminować podjadanie między głównymi posiłkami, ograniczyć ilość spożywanego tłuszczu pochodzenia zwierzęcego (np. tłuste gatunki mięsa, tłuste ser), zachować umiar w jedzneiu słodyczy i cukru, zadbać o odpowiednią ilość płynów, najlepiej by była to głównie woda, wyeliminować napoje słodzene i ograniczyć soki. Podczas ćwiczeń warto angażować wszystkie parte ciała i nie skupiać się tylko i wyłącznie na ćwiczeniach typu brzuszki. Zalecanym i bezpiecznym ćwiczeniem jest tzw. deska.

Pozdrawiam serdecznie
Klaudia Mikołajczak
www.vanillafit.pl