Jak pozbyć się tłuszczu z nóg i pośladków?

Witam, chciałabym się spytać jak pozbyć się tłuszczyku na nogach i tyłku. Przez ostatni rok schudłam 10 kg, jeżdziłam na rowerku i dbałam o diete. Poźniej zrobiłam 3 miesięczną przerwe i miesiąc temu zaczełam znowu ćwiczenia i dietę. Do rowerka dołożyłam ćwiczenia ( MEL B - na nogi i tyłek ) i waga nie spada, mam wrazenie jeszcze cięższych nóg i jeszcze grubszych... Dlaczegoo tak się dzieje? Może powinnam stosować inne ćwiczenia.. Mam 19 lat, 168 wzrostu i waże 55kg ;)

Witam,

Budowa ciała zależy bardzo często od genów i tego co odziedziczyliśmy po rodzicach, dziadkach.
Niektóre kobiety mają z zasady masywniejsze nogi. Inne z kolei mają bardzo szczupłe. Jedne i drugie muszą włożyć mnóstwo wysiłku, aby to zmienić. Nie każdej kobiecie się to udaje.

Druga kwestia, to odpowiednie ćwiczenia. Jeśli się ćwiczy siłowo (wysoka przerzutka w rowerze, sprinty podczas biegania, ćwiczenia siłowe z dużym obciążeniem), to wówczas pracuje się nad muskulaturą, czyli wyrabia się mięśnie, które się z zasady powiększają. U mężczyzn jest to łatwiejsze niż u kobiet, ale są kobiety, które bardzo szybką wypracowują sobie muskulaturę.

Dlatego aby do tego nie dopuścić, należy ćwiczyć z małymi obciążeniami, a raczej postawić na szybkość wykonywania ćwiczeń. Czyli jeśli rower to szybkie pedałowanie bez dużego oporu. Jeśli bieganie, to truchtem. Jeśli siłownia, to małe obciążenia a duża liczba powtórzeń. Itp.

Apropo, Twoja masa ciała jest jak najbardziej w normie, więc nie musisz stosować ścisłej diety. Postaw na większą ilość warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, chudego mięsa, półtłustego nabiału, jajek i ryb.
Wyklucz z diety zaś słodycze, produkty przetworzone, margaryny, mleko UHT, fast foody, zupki w proszkach, kawy 3w1, białe pieczywo.

Pozdrawiam i zapraszam do lektury artykułów na moim blogu ZADZIAŁAJ DLA SIEBIE :)
Ewelina Wieczorek

Witam.Na początku napiszę, że Twoja waga jest prawidłowa. To jak chudniemy jest dopasowane zawsze indywidualnie. Często jest tak, że nawet stosując odpowiednią dietę i ćwiczenia nie widzimy spadku wagi ale to dlatego, że nasz organizm potrzebuje więcej czasu. Bardzo ważne są również zasady racjonalnego odżywiania Należy spożywać 5 posiłków dziennie, unikanie przekąsek, soli, ograniczyć tłuszcz zwierzęcy czy wykluczyć słodycze.
Oprócz diety potrzebne są ćwiczenia ukierunkowane na chudnięcie partii poniżej pasa, ale takie żeby nie dopuścić do rozbudowy mięśni. Szybkość i skuteczność odchudzania zależy między innymi od miejsca, w którym rozmieszczona jest nadmierna tkanka tłuszczowa a ta w okolicach pośladków i bioder jest bardzo oporna na rozkładanie tłuszczu. Należy tak dobrać ćwiczenia żeby schudnąć od pasa w dół, ale rozwijać mięśnie od pasa w górę.

Ćwiczenia z Mel B często powodują wzrost masy mięśniowej, która jak wiadomo jest cięższa niż tkanka tłuszczowa dlatego też nie widać spadku wagi a Twoje nogi mogą wydawać się cięższe.Dlatego uważam, że najlepiej byłoby jakby ćwiczenia były dobrane przez odpowiedniego specjalistę do Twojej sylwetki.

Pozdrawiam serdecznie

Witam serdecznie,

Pani waga jest prawidłowa a BMI w normie. Jeżeli chce Pani wyrzeźbić nogi i pośladki poczyniła Pani bardzo dobre kroki. Sport plus dieta powinny dać efekty, jednak nie tak szybko jak mogłoby się wydawać. Miesiąc jest dość krótkim okresem aby zobaczyć spektakularne efekty. Proszę się nie poddawać i ćwiczyć dalej:)

Pytanie ile razy w tyg. Pani ćwiczy i jak dobrała Pani dietę?
Brak efektów może być spowodowany przetrenowaniem lub zbyt krótkimi ćwiczeniami oraz brakiem systematyczności w treningach.
Należy ćwiczyć od 3 do 5razy w tygodniu, i powyżej 45min, gdyż tkanka tłuszczowa zaczyna się spalać dopiero po pół godz. wysiłku fizycznego.
Rowerek plus ćwiczenia Mel B to dobre treningi, jednak nie zalecam wykonywania wciąż tych samych ćwiczeń. W internecie jest bardzo wiele filmików na dane partie ciała, proszę mieszać ćwiczenia. Wykonując wciąż te same treningi mięśnie się przyzwyczajają co skutkuje mniejszymi efektami naszej pracy.

Musi Pani pamiętać ze ćwiczenia to 30% zaś dieta 70% sukcesu. Przy wysiłku fizycznym dzienna kaloryczność powinna być dość wysoka ponieważ organizm musi mieć energie na budowę mięśni oraz odbudowę glokogenu i włókien białkowych po treningu. Jeżeli jemy zbyt mało organizm zaczyna gromadzić zapasy i rezerwę na ciężkie chwile co skutkuje odkładaniem się tkanki tłuszczowej i brakiem efektów odchudzania.
Dieta powinna być bogata w pełnowartościowe i łatwo przyswajalne białko np z chudych ryb, drobiu oraz węglowodany złożone pochodzące z gruboziarnistych kasz, brązowego ryżu czy makaronu. W diecie nie może również zabraknąć zdrowych tłuszczy np z oliwy z oliwek, orzechów, migdałów. Pamięta Pani aby przy posiłkach okołotreningowych unikać tłuszczu, gdyż zaburza on odbudowę glikogenu. Posiłek należy jeść około 2h przed treningiem a po treningu do około 30min dostarczyć organizmowi białko plus węglowodany. Nigdy nie ćwiczy Pani na czczo.
Musi Pani zadbać również o odpowiednią ilość wypijanej czystej wody mineralne w ciągu dnia - 1,5-2l.

Powodzenia i trzymam kciuki za osiągnięcie celu i jak najlepsze efekty!!
W razie dodatkowych pytać proszę pisać lub zapraszam na konsultację
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk

Wydaje mi sie, że problemem może być zbyt rozbudowana masa mięśniowa w okolicy pośladków i ud. Tkanka tłuszczowa zamieniła się na mięśniową dzięki ćwiczeniom, więc może być wrażenie większej masywności tych części. Kilkogram tkanki tłuszczowej i kilogram mięśni waży tyle samo, różnica jest w objetości, więc waga nadal stoi w miejscu. Większy pogląd na parametry ciała na pewno dała by analiza składu masy ciała, ma pani wtedy w % i w kilogramach ile jest mięśni i tkanki tłuszczowej.

Dzień dobry!
Jeżeli chodzi o dietę to nie ma niestety osobnych zaleceń co do nóg i pośladków. Ważne jest regularne jedzenie co 3h. Kolacja 2-3 h przed snem. Częściej na talerzu powinny pojawiać się warzywa, jeżeli chodzi o węglowodany to unikaj cukrów prostych a zastąp je złożonymi, np.: płatki owsiane- ale nie błyskawiczne, chleb razowy czy pełnoziarnisty, zamiast słodyczy owoce. I ostatnia rada bez której nie osiągniesz wymarzonej sylwetki, a mianowicie odpowiednia ilość wody. Swoją wagę pomnóż razy 30 ml. Tyle wody powinnaś wypić w ciągu dnia. Podkreślam, że wody a nie napojów, herbat czy kawy.
Jeżeli chodzi o ćwiczenia, które są bardzo ważne w kształtowaniu nóg i pośladków to nie należy przeforsować organizmu. Najlepiej jest ćwiczyć pod okiem trenera (przynajmniej na początku). Odpowiednio dobrane ćwiczenia to połowa sukcesu.
Pozdrawiam!

Witam serdecznie, bardzo pomocnym badaniem na początku "walki z kilogramami" jest wykonanie analizy składu ciała. W Pani przypadku tak się nie stało, więc trudno ocenić, czy nastąpiła redukcja masy ciała z nadmiernej tkanki tłuszczowej czy też nie :( Można przypuszczać, że zestaw dobranych ćwiczeń pomógł w zbudowaniu masy mięśniowej konkretnych partii ciała, stąd to wrażenie "grubszych" nóg. Natomiast podane parametry (masa ciała przy podanym wzroście) nie budzą żadnych obaw i nie odbiegają od normy, wskaźnik masy ciała jak najbardziej prawidłowy. Proponuję skonsultować się z trenerem, by widząc Pani budowę ciała mógł indywidualnie dobrać takie ćwiczenia, które w najwyższym stopniu pomogą uzyskać satysfakcjonujący efekt. Serdecznie pozdrawiam :)

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Dokładna analiza składu ciała ( z pomiarem segmentacyjnym- prawa lewa noga) pozwoliła by dokładniej dobrać dietę oraz ćwiczenia.