Jak pozbyć się torbieli z piersi?

Pani doktor w tamtym roku robiłam sobie USG piersi i wykryto u mnie torbielki o średnicy 4 i 7 mm. Wiem, że ich sie nie leczy, ale ja chciałabym się ich pozbyć, a nie czekać, żeby się powiększyły i żebym miała problemy. Teraz niedawno byłam na badaniach kontrolnych i mój wynik usg brzmi tak: Skutki w budowie tłuszczowo-gruczołowej. Nie widać patologicznych zmian litych. W PL kilka rozsianych torbieli o śr 4-7 mm. Węzły chłonne pachowe obustronnie powiększone. Skąd w ogóle te torbiele się biorą? Mam 22 lata i nikt u mnie w rodzinie nie miał czegoś takiego. Chciałabym się ich pozbyć, także liczę na pani pomoc.:) Pozdrawiam i czekam na odpowiedź!

Witam!

Torbiele piersi mogą pojawić się u kobiet w każdym wieku. Stanowią one element łagodnej dysplazji piersi i zazwyczaj u podłoża znajdują się zaburzenia równowagi estrogenowo-progesteronowej. Zaburzenia gospodarki hormonalnej sprzyjają rozrostowi nabłonka przewodów wyprowadzających sutka. Rozrastająca się tkanka utrudnia odpływ płynu surowiczego. Dochodzi do tworzenia zamkniętych przestrzeni wypełnionych jałowym płynem surowiczym. Dolegliwości jak i sama wielkość torbieli mogą korelować z przebiegiem cyklu miesięcznego. W Pani sytuacji w dwóch badaniach w odstępie roku stwierdzono brak powiększenia zmian. Jeśli dolegliwości bólowe lub dyskomfort nie są wyraźnie nasilone to nie ma powodów do niepokoju. Jeśli natomiast dolegliwości są nasilone wówczas można rozważyć leczenie farmakologiczne lub zabiegowe (nakłucie torbieli pod kontrolą USG). Zmiany są dość małe stąd punkcja torbieli może nie być łatwa. Wstępnie problem warto skonsultować z ginekologiem prowadzącym pod kątem farmakoterapii. Jeśli zmiany nie ulegną wchłonięciu wówczas można skonsultować problem z chirurgiem, aby rozważyć sens punkcji zmian. Rozmiar oraz brak postępu zmian skłania głównie ku obserwacji. Pozdrawiam serdecznie!