Jak pozbyć się trudności w mówieniu wywołanej ściskaniem w gardle?

Mam problem z mowa .Ściska mnie w gardle i wtedy nie mogę wypowiedzieć słowa bo jest niezrozumiałe i ciężko mi wydobyć głos. Ściąga mi ustA w dziubek i mi sztywnieja. Biorę madopar i jest poprawa na 3 godz. Po tym zasie znowu wraca. Jestem pod kontrolą neurologa który stwierdził parkinsona na podstawie tego że madopar działa. Nie mam żadnych innych objawów i zmian w mózgu miałam rezonans usg i badania z krwi i punkcje kręgosłupa nic nie wyszło wyniki dobre jaka może być przyczyną moich dolegliwosci

Witam,
Wyniki badań i diagnozę warto skonsultować jeszcze z innym lekarzem - może zaleci dodatkowo jakieś badania?
Z drugiej strony, skoro ma Pani dobre wyniki badań to być może choroba ma podłoże nerwicowe? Przyjmowany lek może działać objawowo, niezależnie od przyczyny dolegliwości. Warto skonsultować się z psychiatrą i wziąć pod uwagę psychoterapię.
Serdecznie pozdrawiam,
Beata Kot

Witam Panią Serdecznie,

Z Pani opisu wnioskuję, że niepokojący Panią objaw może być powiązany
ze zdiagnozowaną chorobą Parkinsona.
Myślę, ze pomocna byłaby dla Pani rozmowa i wsparcie psychologiczne, by nie pozostawała Pani sama...

Życzę Pani tego, co jest Pani teraz najbardziej potrzebne,
irena.mielnik.madej@gmail.com