Jak pozbyć się uporczywego wzdęcia i bólu brzucha po jedzeniu?

Jak pozbyć się uporczywego wzdęcia i bólu brzucha po jedzeniu ? Nie jem potraw ciężkostrawnych ,bo nie mogę(mam nadżerki w żołądku) ,zastanawiam się czy to dobry pomysł udać się znów go gastrologa czy wystarczy zmienić dietę ? W dodatku mam gazy ,odbija mi się po jedzeniu i mam silne wzdęcie brzucha .Mam 175 cm wzrostu i ważę 53 kg także wszystko widać i jest to bardzo krępujące . Co mogę na to poradzić ? Proszę o pomoc i dziękuje ;)

Witam serdecznie,

Do gastrologa nie zaszkodzi się udać i zasięgnąć porady, zrobić badania. Proszę również zrobić testy alergiczne ponieważ wzdęcia czy gazy mogą być wynikiem nietolerancji pokarmowych np na laktozę, gluten czy konkretne produkty spożywcze, ich składniki. Proszę obserwować swój organizm a może zauważy Pani po jakich produktach najczęściej występują dolegliwości. Oczywiście bardzo ważną role odgrywa właściwa dieta. Bardzo dobrze że nie jada Pani potraw ciężkostrawnych. Przy problemach ze wzdęciami głownie powinniśmy przestrzegać zasady regularności posiłków (5posiłków dziennie, w odstępach około 3h). Należy również zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i wypijać ok 1,5-2l wody dziennie. Najlepszym wyborem obróbki kulinarnej jest gotowanie oraz duszenie dań. Do produktów spożywczych , które zmniejszają wzdęcia można zaliczyć produkty bogate w błonnik pokarmowy np. warzywa, owoce (najlepiej w postaci przecierów lub rozgotowane), razowe pieczywo, płatki owsiane, otręby czy kasze. Przy profilaktyce wzdęć warto sięgać również po produkty zawierające żywe kultury bakterii, takie jak kefiry czy jogurty. Dobrym rozwiązaniem jest także picie herbatek ziołowych z kopru włoskiego, rumianku, kminku, mięty oraz herbaty czerwonej i zielonej. Dolegliwości często ustępują po wypiciu zmielonego siemienia lnianego.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk