Jak pozbyć się wagi i pragnienia na słodycze?

Witam, nazywam się Anna, mam 17 lat, 82 kg wagi oraz średnio aktywny tryb życia. Ćwiczę 3 razy w tygodniu na wf. po 45 min. Nic mi to zbytnio nie daje. Potrafię dużo się wyrzec oprócz 2 rzeczy: nie umiem przestać jeść słodyczy i nie umiem wypić dziennie 2 l wody. Mam wielki problem, ponieważ moja waga się powiększa. Jem ok. 4 posiłków dziennie, jednak gdy nie zjem czegoś słodkiego wieczorem mam ogromne napady głodu (szczególnie na chleb). Często też mam, że np. chce mi się bardzo jeść. Wypiję szklankę - nic, zjem jabłko - nic, ale gdy dopiero zjem coś słodkiego, wtedy przechodzi ten niby głód. Proszę, nich mi Państwo pomogą, nie chcę chudnąć ok. 20 kg w 2 miesiące czy coś takiego. Ale do urodzin (w czerwcu) chciałabym ważyć te 65 kg (czyli 15 kg mniej w 6 miesięcy). Dodam, że mam lekką skoliozę prawostronną oraz płaskostopie poprzeczne. Chciałabym, aby Państwo doradzili mi, jak ograniczyć słodycze (silna wola już nie wystarcza), co ćwiczyć najlepiej oraz czy coś wsmarowywać w siebie. Pozdrawiam i dziękuję za szybką odpowiedz PS Nigdy się jeszcze nie odchudzałam.

Witam ciepło!

Po pierwsze, nie podałaś swojego wzrostu, stąd nie wiem, czy/jakiego stopnia masz nadwagę/otyłość. Warto abyś udała się do lekarza i wykonała badania stężenia hormonów oraz stężenia glukozy we krwi. Taka kontrola pozwoli na sprawdzenie, czy Twój organizm funkcjonuje prawidłowo.

Napadom głodu zapobiegniesz:

- zwiększając spożycie pełnoziarnistych produktów zbożowych (razowego pieczywa, gruboziarnistych kasz, brązowego ryżu),
- ograniczając spożycie węglowodanów prostych, łatwoprzyswajalnych: cukru, miodu, czekolad, łakoci, białego pieczywa, płatków śniadaniowych z dodatkiem cukru/słodu jęczmiennego,
- dbając o równe odstępy czasowe między posiłkami.

Dobrze, gdyby udało Ci się codziennie wygospodarować 30 minut na aktywność fizyczną. Najlepiej, jeśli ćwiczenia pomoże Ci dobrać fizjoterapeuta lub trener fitness.

Musisz się kierować następującymi zasadami:
1. mięso, nabiał - wybieraj odtłuszczone;
2. napoje - bez dodatku cukru;
3. warzywa - bez ograniczeń;
4. owoce - z ograniczeniem do 1 porcji dziennie ( w diecie odchudzającej);
5. tłuszcze - jeśli margaryny, to typu light, unikamy smażenia, oleje i oliwę dodajemy jako dodatek (niewielki) do sałatek i surówek;
6. węglowodany - złożone, czyli zawarte w pieczywie pełnoziarnistym, ciemnym, w razowym makaronie, brązowym ryżu i gruboziarnistych kaszach; należy natomiast unikać węglowodanów prostych, które występują w: białym pieczywie, chipsach, łakociach, fast foodach;
7. wyeliminować należy: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe, słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, ciasta, ciasteczka, fast foody, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Jeśli chodzi o słodycze, to proponowałabym zdrowsze zamienniki, i są to:
- galaretki owocowe,
- kisiele (wyporcjowane), zdrowsze jeśli dodamy do nich np. starte jabłko,
- batony zbożowe (typu muesli),
- sorbety owocowe,
- koktajle mleczno-owocowe,
- musy owocowe,
- kakao na odtłuszczonym mleku,
- cukierki na bazie słodzików,
- lody śmietankowe (wyporcjowane) bez dodatków.
Nie polecam czekolad typu light - czasem zawierają nawet więcej kilokalorii niż czekolady tradycyjne.

Pozdrawiam