Jak pozbyć się zazdrości w małżeństwie?

Witam! Mam 30 lat i mam 3 dzieci. Od 5 lat jestem w związku, a od kilku miesięcy jestem po ślubie. Mam problem z zazdrością. Jestem zazdrosna o obce kobiety lub seksistowskie reklamy. Wcześniej nie byłam zazdrosna o innych partnerów, dziś jest inaczej. Byłam wielokrotnie pobita przez obecnego męża, bił mnie nawet za to, co robiłam, kiedy z nim się jeszcze nie znałam, za przeszłość. Wyobrażał sobie mnie z innymi, za co potem mną gardził i mówił, że się mnie brzydzi. Nie byłam zazdrosna do momentu, kiedy po raz pierwszy mnie pobił, od tego czasu walczę z demonami w mojej głowie i mam koszmary, w których widzę go z innymi kobietami. Z tego co się orientuję to mnie nie zdradził, ale on sam jest po rozwodzie z kobietą, którą zdradzał, bo jak twierdzi, zaniedbywała go bardzo w łóżku. Nasz sex jest rewelacyjny, potrafimy wspólnie robić bardzo wiele rzeczy, za co go kocham. Jest dobrym ojcem i widzę, że się stara dbać o dzieci. Ja mam do niego żal o wyrządzone mi krzywdy, a najbardziej o to, że po pijanemu pobił mnie w 5 miesiącu ciąży. Trudno mi o tym zapomnieć, choć bardzo się staram. Pracuję nad sobą poprzez czytanie odpowiedniej literatury, rozmowę z koleżankami czy czytanie o konkretnych problemach w Internecie.

On sam pochodzi z domu, gdzie ojciec go dosłownie katował i w wieku 12 lat odepchnął na rzecz nowo narodzonej siostry. Ja nigdy nie miałam problemów z nawiązywaniem nowych znajomości, miałam wiele koleżanek i kolegów. Jestem otwartą i uczynną osobą, bo mam wewnętrzną potrzebę niesienia pomocy innym. Jestem opiekunem osób starszych, chorych i niepełnosprawnych i kocham opiekować się innymi, a szczególnie naszymi dziećmi i moim mężem, pomimo wyrządzonych mi krzywd. Ale kiedy najdą mnie zmory to nie daję sobie rady i się czepiam męża, czego jak on sam to mówi, ma dość. Mam żal do niego o to, że tak mało się stara zadośćuczynić. Mało mi okazuje współczucia, kiedy dorwą mnie zmory z przeszłości. Co mam zrobić, by ta zazdrość minęła, bo sama mam jej już dość. Pomóżcie, proszę.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam Pani Kasiu!

Każdy związek powinien opierać się na zaufaniu. To jeden z filarów trwałego uczucia. Rozumiem, że Państwa relacja ma złożoną przeszłość za sobą – wcześniejsze małżeństwo Pani męża, trudne dzieciństwo partnera, wzajemne pretensje i pobicia Panią. Musi jednak Pani pamiętać, że nawet najtrudniejsze wydarzenia z dzieciństwa Pani męża czy przeszłego związku (odrzucenie przez rodziców, kary cielesne, znęcanie się psychiczne i fizyczne, zaniedbania ze strony byłej partnerki itp.) nie usprawiedliwiają Pani męża, jak Panią traktuje. Trauma dzieciństwa to żadne alibi ani wytłumaczenie dla faktu, że mąż pobił Panią w piątym miesiącu ciąży.

Myślę, że w Państwa związku kuleje właśnie wzajemne zaufanie – mąż wypomina Pani przeszłość, wcześniejsze relacje, to, co Pani robiła sprzed znajomości z nim, a Pani wtóruje mężowi z tą zazdrością. Również pojawiają się u Pani urojenia zazdrości, nieuzasadnione wyobrażenia zdrady, być może obawa, że zostanie Pani zdradzona przez męża, tym bardziej, że ma Pani świadomość, że mąż zdradzał byłą żonę z innymi kobietami. Być może to zasiewa w Pani sercu nutę niepokoju? Zdaję sobie sprawę, że jest wiele punktów, które scalają Was jako rodzinę – wzajemna opieka nad trójką dzieci, troska o dom czy intymność. Udany seks to jednak trochę za mało, żeby mówić o szczęśliwym małżeństwie.

Jak poradzić sobie z chorobliwą zazdrością? Po pierwsze, radziłabym porozmawiać szczerze z mężem o swoich obawach, ale bez czynienia pretensji i oskarżycielskiego tonu. Trzeba powiedzieć, co Pani czuje, czego się Pani boi i co chciałaby Pani zmienić w Waszym małżeństwie. Jeżeli trudno Państwu ze sobą rozmawiać na te tematy, można skorzystać z terapii dla par. Pośrednikiem w Państwa dialogu mógłby być wówczas psycholog czy psychoterapeuta. Polecam Pani zajrzeć także do artykułów pod poniższe linki:

http://portal.abczdrowie.pl/zazdrosc-w-zwiazku
http://portal.abczdrowie.pl/chorobliwa-zazdrosc
http://portal.abczdrowie.pl/jak-sobie-radzic-z-zazdroscia

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Dobry Wieczór Pani,

Bardzo mocno zachęcam Panią, by skorzystała Pani z pomocy i wsparcia specjalistycznego w Poradni zdrowia psychicznego, celem podjęcia psychoterapii, bo z Pani opisu wynika, że cierpi Pani emocjonalnie i rozpamiętuje zranienia fizyczne i psychiczne, których Pani doznała od Męża (nie ma tu wytłumaczenia, że Mąz ma za sobą trudną przeszłość...)
Tak więc w zadbaniu o siebie proszę nie zwlekać i pomóc samej sobie, by potrafiła Pani postawić granice, dbając o siebie- taka pomoc jest Pani bardzo potrzebna...

Z przesłaniem dla Pani odwagi i pomyslności,
irena.mielnik.madej@gmail.com