Jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej?

Ważę 81 kg, mam 179 cm wzrostu i 17 lat, kiedyś dużo czasu spędzałem w ruchu oraz grałem w piłkę nożną. Ostatnio nie uprawiam żadnych sportów i mało się ruszam. Wcześniej się nie odchudzałem lecz od dziecka miałem sporą nadwagę. Nie choruję na nic oprócz tego że mam wysokie ciśnienie jednak nie przeszkadza mi to, nie odczuwam żadnych zmian z tego powodu. Ostatnio staram się mniej jeść, ale nie stosuje żadnej diety, jem to co mi wpadnie w ręce... Chciałbym się pozbyć tkanki tłuszczowej z brzucha i klatki piersiowej oraz po pracować nad mięśniami w owych miejscach. Czy możecie mi jakoś pomóc? Z góry dziękuję.
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Podstawowe zalecenia dla Ciebie to zwiększenie aktywności fizycznej. Jest to najlepszy sposób na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Możesz na co dzień spacerować, biegać, zapisać się na siłownię lub basen. Każda dodatkowo spalona kaloria pozwoli na łatwiejsze utrzymanie stabilnej masy ciała oraz poprawi Twoje samopoczucie.

Powinieneś zmienić swoje nawyki żywieniowe. Musisz wziąć pod uwagę swój problem z podwyższonym ciśnieniem krwi. Bardzo ważne jest ograniczenie spożycia soli - zastąp sól ziołami, nie dosalaj potraw przed spróbowaniem oraz unikaj produktów wysokoprzetworzonych. Zupy w proszku, konserwy i gotowe potrawy zawierają bardzo dużo soli.
Poza powyższymi zaleceniami, pamiętaj o spożywaniu, nie 3 a 5 posiłków dziennie, najlepiej co 3 godziny. Ostatni posiłek należy zjeść na 3 godziny przed zmniejszoną aktywnością fizyczną (sen, oglądanie telewizji, siedzenie przed komputerem, czytanie książki).
Jedz jak najwięcej warzyw. Większość z nich jest niskokaloryczna i ułatwia tracenie tkanki tłuszczowej. Aby dodatkowo wzmocnić tkankę mięśniową, jedz białko pełnowartościowe – mięso indyka, kurczak, ryby, mleko, napoje mleczne oraz ser twarogowe i jaja.

Pozdrawiam,
Anna Kacperska