Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?

Dzień dobry, mam problem z mierzeniem ciśnienia. Zazwyczaj jest tak, że przy pierwszym mierzeniu, jednocześnie jest z jakiegoś powodu bardziej stresując, ciśnienie jest wyższe. Zazwyczaj drugie jest prawidłowe, albo bliskie prawidłowego. Np. dzisiaj, pierwsze 147/89 drugie (po 5 min.) mierzenie 147/89, trzecie (po kolejnych 5 min.) mierzenie 120/80, lub 154/97, a po 2-3 mierzeniu jest 135/83. Jak mierzyć ciśnienie aby uzyskać prawdziwy wynik. I czy to podwyższone ciśnienie może być niepokojące?

Renata GrzechociĹska

Pierwsze pomiary są niepokojące, ponieważ wskazują na nadciśnienie. Widzę jednak, że u Pana mierzenie ciśnienia jest czynnością stresujacą, co może wpływać na zafałszowane wyniki. Proponuję mierzyć ciśnienie, ciśnieniomierzem naramiennym, nie nadgarstkowym. Po 5 minutach od jakiegokolwiek wysiłku. Nie stresować się. Jeśli nadal będą problemy z pomiarem proszę udać się do lekarza rodzinnego.