Jak przekonać chłopaka do rzucenia marihuany?

Witam.jestem z chłopakiem prawie rok czasu,gdy go poznałam wiedziałam,że zdarza mu się palić marihuanę.Jednak zapewniał,że z tym skończy więc ja naiwnie wierzyłam,że tak się stanie. Były momenty kiedy nie palił przez jakiś czas jednak później do tego wracał.Rozmowy,przekonywanie,ultimatum nie dawały żadnego skutku.Czasami sam widzi,że ma problem i że powinien zrobić sobie przerwę jednak szybko to mija.Powiedział,że powinnam go zachęcić do rzucenia tego,rozerwać go, być zabawną.Nie wiem co robić

Witam.
Pani chłopak jest odpowiedzialny za to, że pali marihuanę i jedynie on jest odpowiedzialny za podjęcie decyzji o zaprzestaniu palenia.
Osoby uzależnione stosują różne mechanizmy zaprzeczania, m.in. że ich palenie to jeszcze nie uzależnienie, bo inni palą więcej. Czasem też przerzucają odpowiedzialność za swój problem na inne osoby, np. bo gdybyś była inna to nie musiałbym palić, obiecują, że rzucą nałóg i tego nie robią.
Proszę nie dać się w to wciągnąć.
Powtórzę, to jedynie on, gdy dostrzeże problem i będzie chciał sobie pomóc może podjąć decyzję o leczeniu. Jego decyzja o skorzystaniu z pomocy specjalisty i udanie się do niego, a nie obietnice, jest jedyną drogą do wyjścia z nałogu.
Widać, że Pani jest mocno zaangażowana w tą relację i problem. Pewnie martwienie się o niego i szukanie rozwiązań w znacznym stopniu wypełnia Pani życie.
Proponuję, aby Pani poszukała pomocy dla siebie w tej sytuacji. Zachęcam do spotkania z psychoterapeutą, który pracuje z osobami współuzależnionymi ( to bliscy osób uzależnionych, którzy "towarzyszą" mu w chorobie, próbują pomóc, martwią się o niego i za niego).

Pozdrawiam i jeszcze raz gorąco namawiam, aby Pani skorzystała z pomocy psychoterapeuty.

Agnieszka Dymska
Psycholog, psychoterapeuta
www.pomocpsychologa.pl
www.facebook.com/Agnieszka.Dymska