Jak przekonać dziecko do jedzenia?

Mój synek skończył 5 i pół roku I wciąż nie chce jeść warzyw i owoców (oprócz jabłek bananów i ziemniaków) Jak przekonać dziecko do zjedzenia ? Czy takiemu dziecku podawać witaminy by uzupełniać ewentualne niedoboru?

Witam. Proszę próbować podawać dziecku różne warzywa i owoce być może któreś z nich będą dziecku smakować i okażą się cennym źródłem witamin. Dobrym pomysłem jest dodawanie niewielkich porcji warzyw i owoców do różnych posiłków - tak aby dziecko przyjęło kilka, nawet niewielkich porcji dziennie.

Aleksander Ropielewski

Należy dbać o higienę jedzenia, tzn. zachowywać regularne pory posiłków, bez możliwości podjadania i jedzenia słodyczy. Jednocześnie nie zmuszać dziecka do jedzenia warzyw i owoców jeżeli nie chce. W znakomitej większości przypadków takie postępowanie przynosi oczekiwany efekt i dziecko zaczyna odkrywać nowe smaki, ponieważ nie pojdadając między posiłkami ma apetyt na "normalne" jedzenie. Odnośnie suplementacji i witamin to jeżeli nie ma objawów ich niedoboru to nie ma takiej konieczności. Proszę pamiętać o suplementacji wit. D w dawce 600–1000 IU/dobę (15,0–25,0 µg/dobę) zależne od masy ciała w okresie od września do kwietnia lub przez cały rok, jeśli synteza skórna jest niewystarczająca .