Jak przekonać mamę chorą na rozdwojenie jaźni do terapii?

U mojej mamy psycholog stwierdził rozdwojenie osobowości i zasugerował wizytę u psychiatry. Niestety od tej pory nie chce podejmować terapii, ani też pójść na wizytę do psychiatry. Twierdzi, że jest zdrowa, a dookoła inni wymyślają jakieś niewiarygodne historie na temat jej zachowania. Jak przekonać mamę do wizyty u psychiatry?
KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Pani mama jest osobą dorosłą i sama decyduje o swoich działaniach. Nie można jej zmusić do kontaktu z psychiatrą. Zna Pani swoją mamę lepiej, niż ktokolwiek inny, dlatego sądzę, że Pani będzie mogła z nią najlepiej rozmawiać na temat wizyty u psychiatry. Warto rozmawiać z nią wtedy, kiedy jest spokojna i gotowa do rozmów. Dobrze dać jej możliwość wyboru, tzn. z Pani strony ważne są zachęty i wskazywanie na plusy wizyty u psychiatry, natomiast to mama sama podejmie taką decyzję. Jeśli jest stan jest stabilny i nie dzieje się z nią nic niepokojącego, to warto dać jej trochę czasu i nie naciskać na nią zbyt mocno. Presja na taką wizytę może prowadzić do buntu i oporu przed kontaktem ze specjalistą. Warto również obserwować zmiany zachowania mamy. Jeśli jej stan będzie się pogarszał i będzie zagrażała swojemu lub osób w jej otoczeniu życiu lub zdrowiu, wtedy może się Pani starać o przymusowe leczenie. Jednak do czasu, kiedy mama nie ma poważnych problemów z funkcjonowaniem, warto starać się do niej dotrzeć i zachęcać ją do podjęcia się kontaktu z psychiatrą.

Pozdrawiam