Jak przekonać osobę z depresją do wizyty u specjalisty?

Mam poważne zmartwienie ze swoim chłopakiem. Podejrzewam u niego depresję i staram się z nim o tym rozmawiać. Jest sfrustrowany pracą, nie potrafi się niczym cieszyć, porzuca swoje zainteresowania i nie wierzy w siebie. Najbardziej niepokoją mnie jego wypowiedzi o tym, że najlepiej, gdyby go w ogóle nie było. Próbuję go nakłonić do wizyty u psychologa albo psychiatry, ale on za nic nie chce się zgodzić. Uważa za bezsens opowiadać o swoich problemach obcej osobie i ciągle mnie pyta, co taki psycholog może mu powiedzieć, w czym pomóc. Moje argumenty do niego nie przemawiają. Bardzo proszę o jakiekolwiek podpowiedzi, jak można go przekonać do zmiany zdania. Boję się być zbyt nachalna w tej kwestii, żeby go przez przypadek jeszcze bardziej nie zrazić, ale czuję się bezsilna wobec jego choroby. Opowiada mi o swoich problemach, ale ja, oprócz okazania mu zrozumienia, nie jestem w stanie nic więcej zrobić. Czuję się bezsilna, proszę o pomoc.

Witam!
Warto, żeby powiedziała Pani chłopakowi, co czuje. Może go Pani wspierać, ale nie musi Pani brać na siebie odpowiedzialności za jego samopoczucie. Chłopakowi potrzebny jest psychiatra lub psycholog, gdyż w ten sposób mógłby uzyskać konkretną pomoc.
Pani czuje się przeciążona jego zachowaniem i to wpływa również na Pani samopoczucie. Może Pani powiedzieć chłopakowi, żeby spróbował na początek korzystać z telefonu zaufania, gdzie anonimowo będzie mógł porozmawiać o swoich problemach ze specjalistą. Warto także zaproponować mu wspólną wizytę u psychologa lub psychiatry. Zawsze może się wycofać i więcej nie uczestniczyć w takim spotkaniu. Pani może mu powiedzieć, że idąc na jedno spotkanie nic nie straci, a może się okazać to pomocne w rozwiązaniu jego problemów.
Jeżeli natomiast wszystkie Pani wysiłki nie będą przynosiły efektów, to nie musi Pani wysłuchiwać jego historii. Dla Pani to także jest obciążające i nie ma Pani obowiązku rozwiązywania problemów chłopaka. On ma możliwość skorzystania z pomocy specjalisty, jeśli nie będzie wyrażał takiej chęci, to jest jego wybór. Jako dorosłego człowieka nie może go Pani do niczego zmusić. Jeżeli natomiast chłopak będzie mówił o tym, że chce popełnić samobójstwo, a Pani będzie miała uzasadnione podejrzenie, że on może to zrobić, to może Pani wezwać policję.

Pozdrawiam

Witam,

wymagana jest konsultacja i leczenie psychiatryczne, pomoc można uzyskać w Poradni Zdrowia Psychicznego (NFZ).

Pozdrawiam serdecznie