Jak przekonać tatę, żeby skorzystał z pomocy specjalisty?

Dzień dobry, z moim tatą od kilku miesięcy dzieje się coś złego. był cudownym mężem i ojcem, teraz jest opryskliwy, dręczyy mamę psychocznie, podejrzewa ja o kradzież jego pieniędzy, mówi o samobójstwie, o tym, że nie chce mu się żyć. czasem płacze, ucieka z domu na cały dzień, wraca załamany, uważa, że jest nikomu niepotrzebny, że mama go nienawidzi co jest nieprawdą. Wiem, że musimy iśc z nim do specjalisty, ale szukam pomocy w tym jak go do tego przekonać!!! on nie da się przekonac!
ponad rok temu

Witam serdecznie,
Przede wszystkim pokażcie mu, że jest Wam potrzebny i kochany. Angażujcie go w życie rodzinne, proście o pomoc czy poradę. Możecie także wspominać miłe chwile spędzone wspólnie w przeszłości. Może kontrast między tym, co było, a co jest obecnie pozwoli zrozumieć Twojemu tacie, że potrzebuje pomocy specjalisty.
Pozdrawiam

Mgr Katarzyna Garbacz

Witam,
symptomy, które opisujesz są niepokojące i zagrażające zdrowiu i życiu osób Tobie bliskich, a przede wszystkim ojcu. Tak nagła zmiana zachowania może być spowodowana toczącym się procesem chorobowym i jedynie specjaliści z zakresu zdrowia psychicznego są w stanie postawić prawidłową diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Częstym problemem osoby chorej czy też potrzebującej pilnej pomocy jest jej brak zgody na wizytę u specjalisty. Wiązać to się może z brakiem poczucia choroby. Wydaje się, że jednym z wyjść jest leczenie szpitalne i fachowa obserwacja w warunkach zamkniętych. Z pomocą przychodzi nam ustawa o ochronie zdrowia psychicznego z 14. sierpnia 1994 roku, która mówi o tym, że "osoba chora psychicznie może być przyjęta do szpitala psychiatrycznego bez zgody wymaganej w art.22 tylko wtedy, jej dotychczasowe zachowanie wskazuje na to, że z powodu tej choroby zagraża własnemu życiu albo życiu i zdrowiu innych osób" (art 23.1). Bardziej komfortowym rozwiązaniem byłaby wizyta ambulatoryjna u psychiatry, ale bywa tak, że takie rozwiązanie jest niemożliwe, a stan osoby bliskiej pogarsza się z dnia na dzień. Działanie wbrew woli osoby chorej jest emocjonalnie trudne dla rodziny i osób bliskich, ale w konsekwencji może okazać się jedynym wyjściem w leczeniu osoby, u której rozpoznajemy objawy choroby psychicznej

Witam serdecznie, wyobrażam sobie , że możesz przeżywać bardzo duży lęk o zdrowie i życie taty oraz może być tak , że przeżywasz w stosunku do taty różne czasami nawet skrajne emocje od uczucia przykrości i żalu po złość i niechęć. Rozumiem , że może być Ci również przykro z powodu mamy , chciałabyś jej pomóc w tej trudnej sytuacji lecz nie wiesz w jaki sposób. Niestety nie ma sprawdzonego sposobu na to by przekonać osobę , która nie chce się leczyć do wizyty u psychiatry. Można tłumaczyć tacie , że jest to ważne dla całej rodziny by rozpoczął leczenie, można zaprosić lekarza na wizytę domową lecz nie wiemy w jaka będzie jego reakcja na to. Myśli samobójcze i grożenie popełnieniem samobójstwa są wskazaniem do hospitalizacji. Powiedz mamie o tym , że skorzystałaś z porady na forum , opowiedz jej o swoich obawach - wydaje mi się , że mama powinna skontaktować się ze specjalistą psychiatrą w swoim miejscu zamieszkania by uzyskać konkretną poradę gdzie powinna się zgłosić z tatą , w jaki sposób go przekonać.
Nagłą i gwałtowna zmiana w zachowaniu taty jest dla Ciebie dużym przeżyciem - zachęcam Cię do tego byś również zadbała o siebie i zgłosiła się do psychologa lub terapeuty w swoim miejscu zamieszkania by mieć możliwość podzielić się tymi trudnymi emocjami z drugą osobą.
pozdrawiam

Rzeczywiście tata potrzebuje pomocy specjalisty. Warto mu o tym mówić jasno i wyraźnie, stawiać granice, nie brać odpowiedzialności, za jego ucieczki i wybuchy, ale konsekwentnie powtarzać, że jest to wynikiem zaburzeń/choroby i że trzeba się zwrócić do specjalisty. Faktem jest jednak, ze to tata musi poczuć potrzebę leczenia, by terapia mogła być skuteczna.
Żeby sobie pomóc można tez skorzystać z pomocy paradni zdrowia psychicznego, które często oferują pomoc dla rodzin osób zmagających się z trudnościami i zaburzeniami psychicznymi. Odnajdą tam Państwo trochę wskazówek i możliwości działania. Może także trochę "przetrą szlak" i zachęcą tym tatę?

To trudna sytuacja. Zdarza się, że osoba cierpiąca nas jakieś zaburzenia psychiczne lub będąca w kryzysie psychologicznym nie widzi sensu szukania pomocy i/lub jej nie chce. Jednak w tej sytuacji to na mamie, jako partnerce ojca spoczywa odpowiedzialność poszukania rozwiązania. Dobrze by było, gdyby to mama właśnie spróbowała przekonać tatę do wizyty u specjalisty (myślę o psychiatrze, gdyż z opisywanych przez Ciebie objawów taka pomoc będzie najwłaściwsza). Mama jako wieloletnia partnerka najlepiej wie, jak może wpłynąć na tatę, co jest dla niego ważne, co by było czynnikiem motywującym go. Nie musi też iść sam na taką wizytę, nawet lepiej, jeśli będzie mu towarzyszyć bliska osoba -partnerka.