Jak przekonać znajomego, żeby nie palił marihuany?

mam znajomego, który pali maruhuanę, strasznie się zmienił, to nie jest ten sam człowiek co kiedyś, nie poznaje go, ja jak i jego przyjaciele, ale on tego nie widzi, stwierdza ze to takie nic, co mamy zrobić, żeby uświadomić mu że źle robi i tylko psuje sobie życie?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Problem z osobą palącą marihuanę to bardzo trudna sprawa do rozwikłania. Pomoc takiej osobie w dużej mierze zależy od niej samej. Należy poinformować ją o szkodliwość takiego działania. Często ''terapia szokowa'' odnosi pewne sukcesy. Warto pamiętać iż marihuana może indukować zaburzenia psychiczne w tym powodować schizofrenię .

Niestety zamiast akcji edukacyjnej kryminalizuje się jedynie używanie marihuany, co jest nieefektywne.
A inne narkotyki, jak alkohol i papierosy, wręcz promuje się...
Palenie marihuany jest działaniem ryzykownym, jeden przejdzie przez okres palenia bez zauważalnych strat, inny zawali studia (tzw. zespół amotywacyjny), jeszcze inny wejdzie w inne , groźniejsze środki psychoaktywne.
No i skutki prawne, karalność "w papierach", także w zawieszeniu, blokuje dostęp do niektórych zawodów lub stanowisk.
Społeczny sens penalizacji używania marihuany jest obecnie dyskutowany w środowiskach zajmującym się problemem. Ale to już inne zagadnienie...
... Warto uporczywie napiętnować zwyczaj palenia "maryśki" przez Kolegę... Pozdrawiam.