Jak przełamać rutynę w związku?

Witam! Od jakiegoś czasu do mojego związku wkradła się rutyna. Razem z partnerką nie dbamy o siebie. Ona zarzuca mi że mało się staram, ja z kolei że ma duże wymagania względem mnie i oczekiwania których nie potrafię spełnić stąd ta frustracja. Zauważyłem że oboje mamy silne charaktery. Jesteśmy uparci i oboje chcielibyśmy dominować w związku i stawiać we wszystkim kropkę nad i. Teraz moja dziewczyna chce się wyprowadzić na kilka dni do koleżanki żebym sobie wszystko przemyślał i zastanowił.

Może zamiast wyprowadzki warto podjąć terapię par i małżeństw? Z pomocą specjalisty będziecie Państwo mogli wspólnie przyjrzeć się zarówno niepowodzeniom w związku i obszarom, w których potrzebne są zmiany, jak i mocnym stronom związku. Odbudowanie wzajemnego zaangażowania, bliskości, zaufania i satysfakcji ze związku jest jak najbardziej możliwe. Jeśli jednak próby dokonania tego we własnym zakresie nie prowadzą do rozwiązania kryzysu, warto pozwolić sobie pomóc.

Witam
Każda relacja rozwija się poprzez wspólne rozwiązywanie tzw. trudnych sytuacji,co skutkuje przywracaniem równowagi w związku,a to jest niezbędny element dalszego trwania relacji. Jeśli partnerzy dochodzą do momentu w którym nie potrafią wspólnie znaleźć porozumienia, brakuje im umiejętności słuchania ze zrozumieniem drugiej osoby, to zaczyna się proces odchodzenia od siebie. Czasem kilkudniowa izolacja od siebie pozwala odnaleźć równowagę w związku, ale jedynie na jakiś czas, do kolejnego konfliktu. Aby skutecznie rozwiązać problem, wskazane jest podjęcie terapii małżeńskiej w celu przepracowania istoty konfliktów oraz nabycia umiejętności tzw. porozumienia bez przemocy, tzn. mówienia bez oceniania, krytykowania oraz słuchania ze zrozumieniem .
Proponuję podjecie wspólnej terapii u doswiadczonego terapeuty rodzinnego.
Pozdrawiam
Anna Szyda

Witam.
Nie wiem, jak długo jesteście Państwo razem. Wiem jednak, że po pierwszych 2- 3 latach zazwyczaj kończy się faza namiętności w związku i, tj. okresu kiedy mamy przysłowiowe motyle w brzuchu, każdą wolną chwilę chcielibyśmy spędzać z partnerem/partnerką i widzimy wszystko przez "różowe okulary'. Aby tak się nie stało, każdego dnia trzeba dbać o siebie wzajemnie, podgrzewać temperaturę związku, rozmawiać, również o tym co trudne i może nieprzyjemne.
Pisze Pan, że nie dbacie o siebie. Gdy ludzie nie dbają o siebie wzajemnie, zaczynają się oddalać i coraz mniej jest wspólnych radości, oparcia, bliskości.
Pyta Pan, jak przełamać rutynę? Myślę, że wspólnie z partnerką powinniście się zastanowić, na co mielibyście ochotę. Co chcielibyście razem przeżyć, doświadczyć, odkryć. Porozmawiać o wzajemnych oczekiwaniach wobec siebie, planach na życie, sprawdzić, czy myślicie podobnie.

Jeśli nie uda Wam się przeprowadzić spokojnie takiej rozmowy, możecie Państwo skorzystać z pomocy psychoterapeuty pracującego z parami.

Pozdrawiam i życzę odnalezienia drogi do radości przeżywanej wraz z partnerką. Powodzenia.

Agnieszka Dymska
Psycholog, psychoterapeuta.
www.pomocpsychologa.pl
www.facebook.com/Agnieszka.Dymska