Jak przeliczać kaloryczność posiłków?

witam, jestem na diecie redukcyjnej w związku z czym liczę kalorię. Chciałabym zapytać jak przeliczać kaloryczność posiłków, główny problem jest z mięsem i rybami. W wielu poradnikach, np. ilewazy.pl są informacje odnośnie np. piersi surowej, a jaka jest kaloryczność gotowanej piersi np. z przyprawą curry, a jaka pieczona w piekarniku bez dodatatku tłuszczu z przyprawą do kurczaka złocistą?? jest na to jakiś sposob?

Witam serdecznie!

Przeliczając kaloryczność zjadanych posiłków, weź pod uwagę ilość energii i składników odżywczych produktów nie przetworzonych, czyli np. mięsa, ryb w postaci surowej. Gotowanie w wodzie nie wpływa na wartość energetyczną dania. Jeśli stosujesz takie techniki kulinarne, jak pieczenie, duszenie - wówczas trzeba dodać do wartości odżywczej kalorie z używanego tłuszczu, np. 1 łyżka oliwy z oliwek (40 kcal).

Przyprawy nie zwiększają kaloryczności dań, natomiast należy uważać na mieszanki przypraw, w których często dodany jest cukier, glutaminian sodu oraz inne substancje dodatkowe. Lepiej używać świeżych lub suszonych ziół, np. oregano, słodkiej papryki, bazylii, tymianku, kurkumy itp.

Pozdrawiam!

Witem serdecznie!
Jeżeli nie dodaje Pani żadnych produktów do mięsa czy ryby (np. oleju, śmietany, jogurtu, sosów z torebki itd.), to wystarczy, że zważy Pani swoją porcję produktu przed przygotowaniem i porówna do tych, dostępnych na stronach internetowych, o których Pani wspominała. Przyprawy nie dostarczają wartości energetycznej, nie zwiększają więc kaloryczności posiłków. Mimo tego, wybierając przyprawy do potraw. proszę zwracać uwagę, aby były one jak najbardziej naturalne- bez dodatków substancji wzmacniających smak, np. glutaminianu sodu, a i dobrze byłoby, żeby były bez soli.

Witam,
do tego służą odpowiednie programy dietetyczne ale nie są one ogólnie i szeroko dostępne. Dodatkowo pragnę zasugerować, że dieta redukcyjna w Pani wieku spowoduje finalnie po jej zakończeniu wymierny efekt jojo.
Proponuję udać się do dietetyka.
Sylwia Beyer-Wygońska

Kalorie to nie wszystko! Naukowcy amerykańscy badający skuteczność różnych metod odchudzania się doszli do wniosku, że dla powodzenia kuracji ważna jest nie sama liczba spożywanych kalorii, ale też to skąd one pochodzą. Raport ze swojej obserwacji 120 tys. osób opublikowali w New England Journal of Medicine.
Pozdrawiam serdecznie, Mgr Zuzanna Mroczkowska