Jak przenosi się gronkowiec?

Szanowni Państwo, Proszę wybaczyć moje może śmieszne pytanie. Mam zacząć pracę przy wywozie śmieci. Usłyszałem, że w tej pracy istnieje ryzyko przeniesienia gronkowca złocistego drogą powietrzną pyłową. Chciałbym zapytać co to dokładnie znaczy? Czy możliwe by przy okazji wysypywania śmietnika do samochodu pobierającego odpady zostać zainfekowanym gronkowcem przez ''powietrze''?Jeśli tak, to w jaki sposób? Szczerze mówiąc nigdy nie słyszałem o możliwości zakażenia tą bakterią w ten sposób. Bardzo proszę o wyjaśnienie, gdyż sprawa ta mnie martwi, choć może wydać się śmieszna. Zapytałem BHP-owca w zakładzie i nie udzielił mi jasnej odpowiedzi. Rozumiem ,że również dla Państwa może być trudne oszacować ''ryzyko zawodowe''. Oczywiście wiem, że możliwe jest ryzyko zakażenia wieloma drobnoustrojami innymi drogami, np. przy zranieniach, czy też przy zaniedbaniu podstawowych zasad higieny. Prosiłbym, jednak o odpowiedź czy zanotowano przypadki zakażenia gronkowcem przez kontakt z odpadami w opisany przeze mnie sposób? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Gronkowiec złocisty to bakteria, która bardzo często występuje w środowisku człowieka. Prawie połowa populacji stale lub okresowo wykazuje nosicielstwo gronkowca bez objawów chorobowych. Sposoby zakażenia to droga kropelkowa (najrzadziej), pośrednio przez kontakt z człowiekiem, który ma zmiany gronkowcowe na skórze lub przez przedmioty codziennego użytku. Jednak aby wystąpiły objawy zakażenia muszą być spełnione określone warunki jak obniżenie odporności, długotrwała hospitalizacja itp.