Jak przestać myśleć o jedzeniu?

JAK PRZESTAĆ MYŚLEĆ O JEDZENIU?! Miałam już w swoim życiu wieeeele prób przerzucenia się na zdrowe jedzenie i jedzenie mniej. Jednak taka dieta nie trwała długo, bo jedyne o czym wtedy myślałam to jedzenie i taka dieta kończyła się po max 3 tyg. od rozpoczęcia. Boję się, że przy moim stylu życia mogę za jakiś czas zostać grubasem. Ponadto kiedy przestawałam jeść słodycze, fastfoody itp. byłam prawie ciągle smutna,nic mi się nie chciało i jedyne myśli jakie były w mojej głowie to JEDZENIE i nic więcej. Ciągle tylko próbowałam jakoś się powstrzymywać, liczyłam każdą kalorię, popadałam w jakąś obsesję. Właśnie największym minusem jest to, że jak już zaczynam jeść mniej i bardziej zdrowo, to w końcu kończy się to tak, że popadam w paranoje i nie jem zdrowo, tylko przestaję jeść w ogóle albo minimalną ilość kalorii. Codziennie się ważę, poświęcam dosłownie godziny na obliczanie każdej zjedzonej kalorii, a jak się okaże, że zamiast 100kcal zjadłam 150 to to kest masakra i najgorszy grzech życia. No po prostu nie potrafię się odchudzać i jeść zdrowo, bo kończy się to niedożywieniem, a po dwóch tygodniach i tak na nowo zaczynam jeść słodycze i niezdrowe, wysokokaloryczne posiłki. Mam nadzieję, że komuś się chciało to całe przeczytać i postara się jakoś mi doradzić, byłabym wdzięczna. Z pozdrowieniami.

Witam serdecznie,
bardzo źle podchodzi Pani do tematu odchudzania. Dieta nie powinna być czymś drastycznym, rygorystycznym i udręką a stać się zdrowym stylem życia. Nie może się Pani na diecie głodzić i wszystkiego sobie odmawiać bo wcale się nie dziwię, że szybko Pani się do niej zniechęci. Jesteśmy tylko ludźmi i od czasu do czasu każdy może sobie pozwolić na fastfooda czy lody. Powinna Pani zadbać o zasad zdrowego odżywiania.

Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Ważne, aby posiłek był pełnowartościowy, bogaty w węglowodany złożone, które stanowią główne źródło energii. Polecam produkty pełnoziarniste, które są wolno trawione, stopniowo uwalniają glukozę do krwiobiegu, nie następuje gwałtowny skok cukru, a my na długo odczuwamy sytość. Takie śniadanie poprawi również koncentrację, samopoczucie i zniweluje senność. Ważnym składnikiem śniadania jest także białko, ponieważ na jego strawienie organizm zużywa spore ilość energii. Pamiętajmy także o owocach i warzywach. Dostarczą one niezbędnych witamin oraz składników mineralnych.
Kolejne posiłki powinny być zjadane w odstępach około 3h. Nie powinniśmy dopuszczać do wielkiego głodu. W przeciwnym wypadku po powrocie do domu ,,opróżnimy pół lodówki’’. Spożywanie dużych porcji przyczynia się do gwałtownego wydzielaniu insuliny, która sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Ostatni posiłek należy spożywać ok. 2-3h przed snem. Nie trzymajmy się stereotypowej godziny 18:00 przeznaczonej na ostatni posiłek, ponieważ chodząc późno spać i tak skusimy się na niezdrową przekąskę. Kolacje powinny być dość lekkie i nie zawierać dużej ilości węglowodanów.
Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie.

Wprowadzi Pani w życie wszystkie moje zalecenia. Mam nadzieję, że przyniesie to pożądane efekty.
Jeżeli chciałaby Pani podejść do sprawy jeszcze bardziej profesjonalnie to proponuje ułożenie indywidualnej diety. Wymaga to jednak zebrania wywiadu żywieniowego i zdrowotnego. W tym celu zaprosiłabym Panią na konsultację dietetyczną. Pacjentów przyjmuję w Warszawie. Jeżeli nie jest Pani z Warszawy prowadzę również konsultacje i układam diety online.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk