Jak przestać się denerwować?

Witam,chce mieć w przyszłości dziecko ale jestem osobą bardzo nerwową i nie wiem jak przestać się denerwować boje się że jak zajdę w ciąże to mogę poronić,proszę o odpowiedz

Nerwowość i napięcie to stany często towarzyszące ludziom w obecnych czasach. Kwestią niezmiernie ważną jest nabycie takich umiejetności radzenia sobie ze stresem, które będą w największym stopniu eliminowały ten stan. Metody mogą być różne- od ćwiczeń relaksacyjnych (ćwiczenia oddechowe, treningi relaksacyjne np. Jacobsona czy Schultza), po pracę nad stresem poznawczym (czyli praca na przekonaniach o sobie i świecie, zarządzanie czasem). Proponuję po pierwsze zastanowić się w jaki sposób Pani stres się najbardziej ujawnia - czy jest to sposób zamartwiania się o różne rzeczy, poczucie presji czy bardziej na poziomie somatycznym w postaci bólu, czerwienienia, trzęsienia się itp. Następnie proponuję udać się na konsultację do psychologa który pokaże Pani metody najbardziej efektywne w Pani przypadku. Powodzenia!

Dzień dobry, nie ma jednej prostej odpowiedzi na to pytanie. Należy przyjrzeć się pani sytuacji, czy w pani otoczeniu istnieje wiele stresujących sytuacji czy bardziej pani interpretacja tych sytuacji powoduje zdenerwowanie. Jeżeli poziom stresu utrudnia pani codzienne funkcjonowanie zachęcam do rozmowy z psychologiem w Poradni Zdrowia Psychicznego który zaleci dalsze kroki. Pozdrawiam.